Organizacja transportu w obrębie magazynu

Sprawne funkcjonowanie magazynu zależy od kilku istotnych czynników. Wśród nich znajduje się między innymi kwestia transportu, którego organizacja w obrębie magazynu powinna być odgórnie zaplanowana. Na przebieg transportu mają wpływ zarówno stosowane w danym magazynie urządzenia, jak i obecność szlaków komunikacyjnych oraz sposób ich oznaczania. Niestety, znaczna część wypadków mających miejsce na terenie magazynów wynika z niewłaściwej organizacji przebiegu transportu.

Szlaki komunikacyjne w magazynie – do czego służą?

Transport magazynowy odbywa się nie tylko w obrębie samego magazynu. Często zalicza się do niego także transport na terenie innych budynków i placów danego zakładu pracy, a także pomiędzy różnymi halami magazynowymi.

W celu sprawnego przeprowadzenia działań transportowych korzysta się z różnego typu oznakowań, mających informować pracowników o kierunku poruszania się. Rodzaj stosowanych oznakowań zależy od specyfiki konkretnego miejsca, w którym będą używane. Korzysta się zarówno z różnego typu symboli przeznaczonych do nanoszenia lub naklejania na płaskich powierzchniach, jak i bramek, barierek, słupków i odbojników (zaopatrzysz się w nie na: magazynuj.pl). Mają one za zadanie nie tylko informować pracowników, ale także zapewniać bezpieczeństwo im oraz transportowanym towarom.

W wyznaczaniu szlaków komunikacyjnych należy uwzględnić rodzaj nawierzchni, po której przemieszczać się będą pracownicy. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku transportu międzymagazynowego. W takiej sytuacji, pracownicy powinni przemieszczać się po drogach odpowiednio utwardzonych i równych, których nawierzchnia nie będzie destabilizować transportowanych towarów. Drogi takie powinny być wyposażone w rozwiązania odprowadzające wodę (na przykład deszcz), uniemożliwiające powstawanie kałuż na ich powierzchni.

Urządzenia transportowe – dla bezpieczeństwa pracowników i transportowanych towarów

Wykorzystywane w danym magazynie urządzenia transportowe powinny umożliwiać swobodne przemieszczanie wszystkich składowanych w nim towarów. W wyborze konkretnych środków transportu należy więc kierować się takimi kryteriami jak:

  • wielkość i masa przechowywanych towarów,
  • rozmieszczenie towarów na terenie magazynu,
  • konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w czasie transportu i przechowywania,
  • odległość, na którą towary będą transportowane,
  • konieczność transportu także w pionie (w górę, jak i dół),
  • częstotliwość rotacji towarów w danym magazynie.

Szczególnie istotne jest, aby pamiętać o konieczności doboru urządzeń w przypadku planowanego transportu w pionie. Wbrew pozorom dotyczy to wielu sytuacji, w których transportujemy towary. Najczęściej występującą przeszkodą pionową są schody, a także progi, podwyższenia i wysokie krawężniki. Nawet tak niepozorna przeszkoda, jak próg, może skutecznie uniemożliwić transport przy wykorzystaniu zwykłego wózka paletowego.

Dlatego w wielu magazynach znajdziemy tak zwane wózki sklepowe, niezastąpione w przypadku transportu niedużej ilości towarów w górę i w dół. Z wózków sklepowych korzystają chętnie nie tylko pracownicy magazynów, ale także dostawcy, kurierzy czy pracownicy supermarketów. Ich prosta konstrukcja pozwala na przemieszczanie się po powierzchni płaskiej, jak i łagodne pokonywanie progów i schodów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here