obróbka skrawaniem CNC

Produkcja już od wielu lat wiąże się z różnorodnymi zmianami, które mają za zadanie ułatwiać przebieg procesów wytwórczych. W ostatnim czasie niezwykle popularne są maszyny CNC, które dają możliwość precyzyjnej i sprawnej obróbki. Na czym polega obróbka metali CNC oraz co oznacza skrót CNC? Przeczytasz w naszym artykule. 

Co oznacza skrót CNC?

CNC, czyli Computerized Numerical Control w języku polskim oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To układ numerycznego sterowania, który posiada niewielki komputer podlegający dowolnemu programowaniu. CNC wykorzystywane jest w wielu obrabiarkach metali, gdyż gwarantuje powtarzalność prac oraz ich szybszy i bardziej precyzyjny przebieg. Sterowanie to najczęściej wykorzystuje się w tokarkach, frezarkach i elektrodrążarkach. Niewątpliwą zaletą maszyn CNC jest możliwość ich zaprogramowania tak, aby wykonywały tę samą pracę przez długi czas w dużo szybszym tempem i z większą dokładnością, niż przy pracy manualnej. 

Obróbka CNC – ogromne możliwości 

Obróbka z wykorzystaniem sterowania CNC, dzięki obecności komputera pozwala na samodzielne rozplanowanie i wykonanie prac, praktycznie bez konieczności obecności ludzi. Jedyną czynnością, którą musi wykonać człowiek, jest jej odpowiednie zaprogramowanie, tak, aby wykonywała pracę zgodnie z planem. Całym procesem obróbki zarządza niewielki komputer, który odpowiada za odpowiednie wykonywanie prac. Warto wiedzieć, że cały sekret powtarzalności procesu produkcji związany jest z obecnością zamkniętego układu zwrotnego, który pozwala na powrót obrabiarki do początkowego położenia po wykonaniu pracy. 

Obróbka metali CNC – obróbka skrawaniem 

Obróbka metali CNC nazywana jest często obróbką skrawaniem CNC, która polega  na ścinaniu wierzchniej warstwy metalu, tak aby powstał pożądany kształt. Maszyny wyposażone w mikrokomputer, czyli CNC, umożliwiają całkowite zautomatyzowanie procesu, tak, aby możliwe było ograniczenie pracy ludzkich rąk oraz czasu potrzebnego na obróbkę elementów metalu. Dodatkowo gwarantuje wysoką precyzję skrawania. 

Zalety obróbki metali CNC 

Niewątpliwą zaletą obróbki CNC jest ogromna precyzyjność przygotowanych części metalu, która niemożliwa byłaby do osiągnięcia każdorazowo przy pracy rąk ludzkich. Dodatkowo gwarantuje również ogromną oszczędność czasu i kosztów procesu obróbki, ze względu na precyzje, która ogranicza zużycie materiału. Warto wiedzieć, że maszyny do obróbki metalu CNC pozwalają na zaprogramowanie ich również na szlifowanie czy cięcie oraz są niezwykle uniwersalne, gdyż można wykorzystywać je do obróbki innych tworzyw sztucznych. Co ważne maszyny te uwzględniają powierzchnię obrabianego tworzywa i wiele innych czynników. Wydajność obróbki CNC spotyka się z ogromnym zainteresowaniem wielu branż wytwórczych, nie tylko przy obróbce metalu, ale również wywarzaniu części samochodowych, mebli czy elementów dekoracyjnych, a także przy produkcji oświetlenia. To wysoka jakość, precyzja i oszczędność czasu kontrolowana przez mikrokomputer.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here