Lokata a stałe i zmienne oprocentowanie

Zakładając lokatę, będziesz musiał wybrać nie tylko długość trwania okresu lokacyjnego, ale także rodzaj oprocentowania. Lokata z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Która z nich okaże się lepszym wyborem? Sprawdźmy.

Lokaty oszczędnościowe to skuteczny sposób na wygenerowanie pewnych, bezpiecznych zysków i zabezpieczenie kapitału przed zgubnym wpływem inflacji. Czym są w praktyce i jak wybrać tę, która przyniesie największe korzyści?

Czym jest lokata?

Lokata bankowa to zawierany na określony okres depozyt. Pozyskane z lokat środki banki przeznaczają na udzielanie kredytów. W zamian wypłacają deponentom zysk w postaci odsetek. W zależności od okresu trwania lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Najpopularniejsze to te trwające 3, 6, 9 i 12 miesięcy. Wybór optymalnego okresu lokacyjnego jest szczególnie ważny z powodu specyficznej konstrukcji lokat. W przypadku większości przez cały okres trwania umowy środki są bowiem zamrożone, a co za tym idzie – niedostępne dla deponenta. Choć wcześniejsze zerwanie umowy jest możliwe, skutkuje utratą wszystkich wypracowanych zysków. Wiele osób postrzega taką strukturę jako sporą niedogodność. Warto spojrzeć na nią jednak z innej perspektywy.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Zanim wybierzesz lokatę, która najlepiej spełni Twoje potrzeby, dokładnie porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając szczególną uwagę na:

  • długość trwania okresu lokacyjnego. Biorąc pod uwagę specyficzną konstrukcję lokat, pierwszym krokiem powinno być podjęcie decyzji, na jak długo chcesz zamrozić swoje oszczędności. Kierując się wnioskami, wybierz te o optymalnym dla Ciebie okresie lokacyjnym;
  • oprocentowanie lokat. Oprocentowanie lokaty powinno być najważniejszym kryterium wyboru tej jedynej. To właśnie od niego zależy bowiem, ile zysku wygeneruje Twój kapitał.
    Najwyższe oprocentowanie lokaty to najwyższy profit. Analizując proponowane przez poszczególne banki wartości, sprawdź jednak, czy obowiązują one dla wszystkich, czy jedynie określonych (np. nowych) środków lub przez cały czas czy jedynie określoną część trwania umowy;
  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz zdeponować niewielką (np. 1000 zł) lub pokaźną kwotę (np. kilkaset tysięcy złotych);
  • możliwość założenia lokaty przez internet. Chcesz, aby założenie lokaty było szybkie i bezwysiłkowe? Wybierz banki, które pozwalają zrealizować cały proces online, bez wychodzenia z domu — wygodnie i komfortowo;
  • konstrukcję oprocentowania. Lokata z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Która z nich okaże się lepszym wyborem? W kolejnym akapicie przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej.

Lokata z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Oprocentowanie lokat, podobnie jak oprocentowanie kredytów jest uzależnione przede wszystkim od wartości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli stopy procentowe rosną, podąża za nimi oprocentowanie depozytów. Jeśli spadają, oprocentowanie lokat także topnieje.

Lokata z oprocentowaniem stałym uniezależnią wartość oprocentowania od wartości stóp procesowym. Sięgając po taki produkt, zachowasz pewność, że wartość odsetek pozostanie niezmienna przez cały okres trwania umowy. Będziesz mógł więc precyzyjnie wyliczyć przyszłe zyski, jeszcze przed założeniem depozytu.

Lokata z oprocentowaniem zmiennym przewiduje możliwość – wynikającą ze zmiany wartości stóp procentowych – wzrostu bądź obniżenia oprocentowania. Jeśli wybierzesz taką lokatę, możesz więc osiągnąć wyższe lub niższe od pierwotnie wyliczonych zyski.

To, którą z lokat warto wybrać, zależy przede wszystkim od oczekiwań deponenta, od aktualnej wartości stop procentowych, prognoz na przyszłość i ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Choć w ciągu ostatnich miesięcy stopy procentowe wzrosły kilkukrotnie, zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec podwyżek. Jeśli takie przypuszczenia znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, wybór lokaty z oprocentowaniem zmiennym może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/3718,kredyty-hipoteczne,lokata-ze-stalym-czy-zmiennym-oprocentowaniem—na-ktorej-wiecej-zarobisz,1,1

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here