Kredyt konsumencki

Zdarzają się pewne sytuacje w życiu, gdzie nasze zasoby finansowe nie pozwalają sprostać nagłym wydarzeniom. Popsuł się samochód, pralka przecieka czy trafimy na rewelacyjną okazję wyjazdu za granicę. Są to sytuacje, w których potrzebujemy zastrzyk gotówki. Niestety przeciętny Kowalski zazwyczaj nie dysponuje odpowiednią kwotą w zapasie. Wtedy ratunkiem staje się kredyt konsumencki.

Telewizja, prasa i internet kuszą nas pożyczkami na dowolny cel. Niskie oprocentowanie, brak zaświadczeń o dochodach i tego typu haczyki, kuszą nas coraz mocniej. Dziś wziąć kredyt jest bardzo łatwo. Nie do końca zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że spłacenie go nie koniecznie będzie równie proste. Jeśli jednak do tematu podejdziemy mądrze, to kredyt nie wyda się taki straszny. Niekiedy zaś będzie najlepszą z możliwych opcji.

Przykłady kredytów

Przykłady kredytówNa rynku mamy kilka rodzajów kredytów, jakie możemy zaciągnąć. Pierwszym przykładem jest kredyt konsumencki, który weźmiemy w celu zaspokojenia określonych potrzeb. Okres spłaty jest zazwyczaj średnio długi od kilku miesięcy po kilka lat w zależności od jego wielkości i naszych zarobków. Kolejny kredyt to kredyt hipoteczny. Ten typ kredytu jest udzielany na zakup nieruchomości. Taki kredyt bierzemy zazwyczaj na bardzo długi okres, nawet kilkadziesiąt lat. Mamy jeszcze kredyt inwestycyjny, który przeznaczony jest, jak nazwa wskazuje, na inwestycję, czyli to, co powiększy nasz majątek. Drobniejszą formą kredytu jest karta kredytowa, która ma limit i na jego podstawie możemy wydać w danym miesiącu więcej.

W zależności od tego, na co potrzebujemy dodatkowe środki, o taki kredyt będziemy się starać. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, to jest to decyzja, którą będziemy rozważać długo i skrupulatnie przez dłuższy czas. Nic dziwnego, tutaj zobowiązanie jest bardzo wysokie. W przeważającej części nasza wrodzona ostrożność pozwoli nam na wybranie najkorzystniejszej oferty. Gorzej z kredytami konsumpcyjnymi, tutaj kwoty mogą nie być duże i łatwo popaść w kłopoty.

Rozsądne zadłużanie

Warto wiedzieć, że kredytu udzielić może jedynie bank. Wszelkie pożyczki może dawać każdy, kto ma nadwyżkę pieniędzy. Kredyt jest zatem bezpieczniejszy, bo stoi za nim instytucja, która nakazane poinformować nas o terminie zwrotu oraz wysokości całej spłaty zadłużenia. W tym przypadku zatem musimy wiedzieć, jaki będzie całościowy koszt kredytu. Pożyczka nie jest obostrzona takimi warunkami. Jeśli lekkomyślnie podejdziemy do tematu, to może okazać się, że pożyczymy 500 zł, a oddać trzeba o wiele więcej.

Aby mądrze wziąć kredyt, przede wszystkim musimy sprawdzić, co oferuje nam rynek i jakie są obecnie możliwości. Jednym z parametrów, które będą nas interesować to procent, na jaki udzielony jest kredyt. To w prostej linii powie nam, jak drogi będzie kredyt. Jednak nie zawsze oznacza ta ostateczny jego koszt. Pod uwagę trzeba wziąć ewentualne prowizje lub usługi połączone z kredytem, które sprzedawane są niejako w pakiecie.

Kiedy znamy kwotę, którą potrzebujemy, aby zrealizować nasze działanie, warto poszukać dodatkowych pieniędzy poza kredytem. Oznacza to, abyśmy zastanowili się, co możemy zrobić, aby zdobyć te pieniądze lub ich część. Zatem sprawdźmy, czy mamy w domu nieużywane przedmioty w dobrym stanie i spróbujmy je sprzedać na portalu aukcyjnym. Być może dodatkowa praca, nawet kilkanaście godzin w tygodniu. A może jesteśmy w stanie odłożyć nieco pieniędzy, co miesiąc z tego, co zarabiamy aktualnie. Jeśli jednak temat jest pilny i nie jesteśmy w stanie uzbierać dodatkowych pieniędzy, to kredyt wydaje się jedynym rozwiązaniem. Jednak kilkaset złotych mniej zaciągniętego kredytu to o wiele mniejszy jego koszt. Warto zatem rozważyć wszystkie możliwości.

Kredyt konsumencki – Jaką kwotę wybrać?

Kredyt konsumencki - Jaką kwotę wybrać?Jesteśmy coraz bliżej zrealizowania naszego planu, czyli np. zakupu nowej pralki, lodówki czy samochodu. Znamy już potrzebną kwotę na ten cel i kwotę kredytu, jaką musimy zaciągnąć. Znaleźliśmy wartą uwagi ofertę w internecie i chcemy pójść do banku. Zanim jednak to zrobimy, warto zrobić kilka wyliczeń. Mając konkretną ofertę, będziemy wiedzieć ile ostatecznie, będzie kosztować nas kredyt, czyli ile musimy oddać do banku. Pomyślmy jaką część pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć miesięcznie na spłatę takiego zadłużenia. Zapiszmy swoje dochody, przeanalizujmy podstawowe wydatki, jak również te okazjonalne. Istotne, abyśmy zdawali sobie sprawę z tego ile i na co wydajemy każdego miesiąca. Zastanówmy się jaka kwota raty kredytu nie spowoduje, że nasza sytuacja finansowa zacznie być niepewna.

Spirala zadłużenia

Aby nie wpaść w spiralę zadłużeń i spłacania jednego kredytu drugim, szalenie ważne jest, abyśmy ustalili bezpieczną granicę środków przeznaczonych na zaciągnięty kredyt. Weźmy tylko tyle kredytu i na taki okres, gdzie jego spłata nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem i w sytuacji nagłej, wydanie kilkuset dodatkowych złotych na leki nie będzie wysiłkiem ponad miarę.

Wszystkie kredyty są dla ludzi i warto je brać, jeśli nie chcemy czekać wielu miesięcy czy lat na zrealizowanie naszych założeń. Jednak należy to robić z głową, by zbyt optymistycznie nie podejść do tematu i nie narobić sobie kłopotów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here