koszty założenia firmy

Każdy, kto decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, powinien na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie są koszty założenia firmy. Jest to istotny punkt, ponieważ musimy zdać sobie sprawę, czy planowana firma będzie opłacalna, przede wszystkim czy zyski z jej prowadzenia pokryją koszty oraz dadzą nam coś ponad. Dla ułatwienia początkującym przedsiębiorcom wejścia w tę niełatwą, ale jednocześnie fascynującą dziedzinę życia, poniżej znajdują się informacje na temat kosztów generowanych w wyniku procesu założenia oraz prowadzenia firmy.

Koszty założenia firmy – rejestracja

Różnią się one w zależności od rodzaju działalności, którą zakładamy, Najtańsza jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółka cywilna – w zasadzie koszt ich rejestracji jest zerowy. Jeżeli natomiast decydujemy się na spółkę handlową, musimy liczyć się z kosztami rzędu 500 złotych za sam wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, 100 złotych za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz co najmniej 100 zł dla notariusza, jeśli zakładamy spółkę w formie aktu notarialnego. To, na jaki rodzaj działalności się zdecydujemy powinno zależeć od naszych planów związanych z firmą i jej profilu.

Bieżące koszty prowadzenia firmy

Na zarejestrowaniu firmy wydatki się jednak nie kończą. Przez cały czas jej prowadzenia zobligowani jesteśmy do uiszczania odpowiednich opłat podatkowych, składek ZUS i innych. Poniżej krótkie zestawienie:

  • Podatek dochodowy – jego wysokość jest zależna od dochodu. Mamy możliwość wybrania spośród czterech rodzajów opodatkowania: podatku PIT, podatku CIT, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Rodzaj opodatkowania zależy od formy prawnej firmy.
  • Podatek VAT – wysokość tego podatku jest stała i wynosi obecnie 23%, 8%, 7%, 5% lub 0%. Wysokość podatku VAT zależy od towaru i usługi, jaką oferuje nasza firma.
  • Składki ZUS – są to koszty związane z ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, zdrowotnym i wypadkowym, a także, jeśli przedsiębiorca sobie tego życzy, chorobowym. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności przysługują nam składki preferencyjne. Na rok 2017 wynosiły one 487,90 zł miesięcznie. W późniejszych latach obowiązują już pełne składki ZUS o wysokości 1172,56 zł (miesięcznie).
  • Zatrudnienie księgowej – jeżeli samodzielnie potrafimy poprowadzić księgowość firmy, to te koszty nas nie dotyczą. W innym przypadku konieczne jest zatrudnienie osoby z zewnątrz. Samodzielny księgowy może od nas pobierać od około 150 zł w górę.
  • Zatrudnienie pracowników – tutaj trudno mówić o konkretnych kosztach, ponieważ zależą one od liczby zatrudnionych i stawek, za jakie zdecydują się pracować.

Podsumowanie

Jak widać koszty założenia firmy i jej prowadzenia są spore i zależne od typu prowadzonej działalności. Z tego jednak względu, że nie są to zazwyczaj kwoty niskie, warto zapoznać się z nimi i zdecydować, czy działalność, jaką planujemy jest opłacalna. Dużym ukłonem w stronę nowych przedsiębiorców jest mniejszy ZUS przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy. Dzięki temu mamy czas na rozwinięcie działalności i zdobycie stałych klientów zapewniających przetrwanie na rynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here