Kolumny aktywne – wady oraz zalety

0
981

Aktywne kolumny posiadają co prawda swoich zwolenników, jednak stosunkowo niewielka popularność tego typu sprzętu nagłośnieniowego owocuje zazwyczaj tym, że wielu po prostu nie jest świadomych plusów oraz minusów tej konstrukcji. Dlatego warto nieco ten temat zgłębić, ponieważ zestawy nagłośnieniowe estradowe z kolumnami w systemie aktywnym w pewnych sytuacjach mogą sprawdzić się o wiele lepiej niż te z tradycyjnymi, pasywnymi kolumnami.

O różnicach

Zasada działania systemu pasywnego jest następująca: sygnał kierowany jest w pierwszej kolejności do końcówki mocy, później do pasywnej zwrotnicy a następnie do głośników. System aktywny jest nieco bardziej skomplikowany. W tym układzie sygnał przekazywany jest do aktywnej zwrotnicy, gdzie rozdzielany jest na osobne pasma, które później kierowane są najpierw do wzmacniaczy, a następnie już do głośników. Dzięki temu o wiele łatwiej jest izolować zniekształcenia na konkretnych odcinkach toru. Ponadto przesterowanie basowego wzmacniacza w kolumnie aktywnej nie wpłynie negatywnie na pracę urządzenia w tonach średnich i wysokich, czego z całą pewnością nie można powiedzieć o pasywnej jego wersji. Z drugiej strony, zestawy nagłośnieniowe estradowe zbudowane w systemie aktywnym są w porównaniu do pasywnych nieco droższe.

Oczywiście, bardziej skomplikowana konstrukcja i zasada działania systemów aktywnych ma również swoje wady. Jedną z nich jest kwestia szybkości naprawy w przypadku uszkodzenia któregoś ze wzmacniaczy. W systemach pasywnych wystarczy w takim momencie wymienić odpowiednią końcówkę, w systemie aktywnym tracimy właściwie całą kolumnę, gdyż jej naprawa zajmuje o wiele więcej czasu. Tak więc awarie w trakcie imprezy są nieco bardziej problematyczne w przypadku sprzętu aktywnego.

Plusy i minusy

Skoro już wiemy, czym różnią się systemy aktywne od pasywnych, pora na podsumowanie tego, co powinniśmy brać pod uwagę przy decyzji o zakupie tych pierwszych.

Mobilność. Fakt, że większość dodatkowego osprzętu wbudowana jest w kolumny aktywne sprawia, że zestawy nagłośnieniowe estradowe oparte o ten system są znacznie łatwiejsze w transporcie.

Łatwość instalacji. Systemy aktywne są nie tylko mniej uciążliwe logistycznie, ale również łatwiejsze w podłączeniu. Mniejsza ilość kabli ma również niebagatelny wpływ na obie te sprawy.

Wbudowane wzmacniacze i pozostałe elementy mają również tę zaletę, że nie trzeba myśleć o ich kompatybilności. Dzięki temu eliminujemy potencjalne błędy niedoświadczonej obsługi sprzętu.

Jeżeli chodzi o wady, to trzeba wymienić trudniejszą i bardziej czasochłonną naprawę w przypadku awarii sprzętu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here