Kredyt bankowy to dobre rozwiązanie na sfinansowanie potrzeb konsumpcyjnych, czy też przedsięwzięcia, a na które brakuje nam środków. Odpowiednia kalkulacja kredytu pozwoli nam wybrać najlepszą ofertę kredytową na rynku.

Kredyt – podstawowe informacje

kalkulacja kredytuKredyt może być oferowany tylko przez banki. Jest to uregulowane w ustawie o Prawie Bankowym. Nad działalnością kredytowa banków czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Wydaje ona rekomendacje, w których narzuca bankom normy ostrożnościowe w kwestii udzielania kredytów. Banki są zobligowane podporządkować się tym rekomendacjom. Stąd też wysokie wymagania jakie banki stawiają przed swoimi potencjalnymi kredytobiorcami. Aby uzyskać kredyt w banku należy wykazać się zdolnością kredytową. Do tego potrzebne będą zarobki na odpowiednim poziomie, oraz uregulowana kwestia innych zobowiązań finansowych. Kredyty bankowe dzielimy na te, które są udzielane podmiotom gospodarczym i te, które mogą wziąć osoby fizyczne. Do pierwszej grupy zaliczymy: kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, czy też kredyt na rachunku bieżącym. Jeśli chodzi o kredyty dla osób fizycznych to możemy wymienić: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki, czy też kredyt na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Kalkulacja kredytu

Każdy kto chce zaciągnąć kredyt staje przed dylematem: jaki kredyt wybrać? Wyszukanie najlepszej oferty kredytowej wbrew pozorom nie jest takie proste. Rozeznanie się pośród parametrów kredytów wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy w zakresie ekonomii i finansów. Jednak można skorzystać z tzw. kalkulatorów kredytowych, które z znacznym stopniu pomogą nam w ocenie atrakcyjności danej oferty. Kalkulacja kredytu jest stosunkowo prosta do przeprowadzenia. Musimy tylko wprowadzić do kalkulatora podstawowe dane takie jak oprocentowanie kredytu i długość okresu kredytowa. Wyniki kalkulatora przedstawią nam wysokość miesięcznej raty, oraz całkowity koszt kredytu – bez prowizji i innych dodatkowych opłat. Dzięki temu uzyskasz poglądowe wyniki na temat danego kredytu. Pozwoli ci na ocenę atrakcyjności danej oferty kredytowej.

Ile kosztuje kredyt?

Ile tak naprawdę kosztuje kredyt? Kalkulacja kredytu przede wszystkim nam obliczyć koszt odsetek. One właśnie stanowią lwią cześć całkowitego kosztu kredytu. Wysokość odsetek jest uzależniona od oprocentowania kredytu. Oprocentowanie kredytów banki podają w skali rocznej. Nie może być ono wyższe od aktualnego poziomu stopy lombardowej, która w Polsce ustalana jest przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie kredytu może być zmienne lub stałe. W drugim przypadku odsetki mają taką samą wysokość przez cały okres spłaty kredytu. Inaczej sytuacja wygląda gdy mamy do czynienia z oprocentowaniem zmiennym. Wówczas wysokość odsetek jest uzależniona pośrednio od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polity Pieniężnej. Natomiast bezpośrednio są uzależnione od konkretnego punktu odniesienia. Jest nim najczęściej WIBOR, czyli oprocentowanie, którego używa się w wymianie międzybankowej. Oczywiście na koszt kredytu składają się opłaty z nim związane takie jak prowizja, czy też opłata przygotowawcza. Dodatkowym obciążeniem może być również ubezpieczenie kredytu. Wówczas składka ubezpieczeniowa podnosi wysokość miesięcznej raty kredytu.

Formalności związane z kredytem

kalkulacja kredytuJakie formalności należy załatwić, aby uzyskać kredyt? Przede wszystkim należy w pierwszej kolejność złożyć wniosek o kredyt. Możesz tego dokonać w placówce banku, ale my polecamy inny sposób, znacznie wygodniejszy. Wniosek o kredyt możesz bowiem złożyć drogą internetową, bez wychodzenia z domu. W zasadzie każdy bank umożliwia taką opcję. Sprawa jest bardzo prosta. Musisz wejść na stronę internetową banku i wypełnić wniosek o kredyt. Tutaj będziesz musiał podać swoje dane osobowe, a także informacje o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Naturalnie będziesz musiał również określić swoje dotychczasowe zadłużenie w innych bankach. Możliwe również, że bank będzie od ciebie żądał przesłania skanu dowodu osobistego i zaświadczenia o zatrudnieniu. Na podstawie otrzymanym informacji i dokumentów bank dokona analizy twojej zdolności kredytowej. A następnie podejmie decyzje o przyznaniu ci kredytu, lub nie, jeśli okaże się, że twoja zdolność kredytowa jest na niezadowalającym poziomie.

Jak zrezygnować z kredytu?

Jeśli już po podpisaniu umowy kredytowej dojdziesz do wniosku, że popełniłeś błąd, możesz jeszcze się z tego wycofać. Masz na to 14 dni do dnia, w którym podpisałeś umowę kredytową. Swoją decyzję musisz przedstawić bankowi w formie pisemnej i nie musisz jej motywować. Bank nie może żądać od ciebie podania powodów takiej a nie innej decyzji. Oczywiście musisz również zwrócić całą pożyczoną kwotę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here