Jakie spławiki do bata wybrać

Bat jest to kij bez przelotek stosowany głównie do łowienia niedaleko brzegu – z pomostu czy też z łódki. Inaczej nazywa się go zestawem pełnym, na który składa się wędka teleskopowa o długości dopasowanej do indywidualnych preferencji wędkarza. Jest ceniony za delikatne żyłki, a także drobne haczyki i spławiki o niewielkiej wyporności. Jakie spławiki wybrać do bata? Podpowiadamy!

Na czym polega łowienie na bata?

Łowienie na bata to jedna z metod łowienia stosowana zarówno przez doświadczonych, jak i początkujących wędkarzy. Za charakterystyczne dla tej metody uznaje się wysokie tempo połowu, ponieważ w bardzo krótkim czasie da się złowić naprawdę pokaźną ilość ryb. Stąd też zawody wędkarskie niezwykle często są organizowane w metodzie spławikowej z wykorzystaniem bata lub innego rodzaju wędki, jakim jest tyczka.

Przy łowieniu na bata istotne jest ułożenie żyłki na wodzie. Nie powinna być ona napięta pomiędzy szczytówką a spławikiem, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, że przynęta zacznie zachowywać się nienaturalnie, a więc ryba z pewnością nie będzie chciała na nią żerować. Zestaw należy wyrzucić przed siebie w taki sposób, by swobodnie wpadł do wody. Warto także zwrócić uwagę, by jak najmniejsza część żyłki leżała na wodzie, dzięki czemu zwiększa się szanse na skuteczny połów.

Dobre spławiki do bata, czyli jakie?

W przypadku połowu na wodach stojących lub wolnopłynących, najlepszym wyborem będą spławiki do bata o wydłużonym korpusie o kształcie ołówka czy też wydłużonej łezki. Natomiast na wodach szybkopłynących dużo lepiej sprawdzą się spławiki w kształci kulki, gruszki czy baryłki. Warto również dodać, że przy połowie z opadu najlepiej jest zastosować spławik wykonany z włókna szklanego, ponieważ ustawia się on w wodzie bardzo delikatnie i powoli.

Co można łowić na spławiki do bata?

Bat wykorzystywany jest najczęściej do połowu ryb na niewielkiej odległości od brzegu. Warto jednak pamiętać, że ta metoda nie służy wyłącznie do połowu małych ryb. Wręcz przeciwnie, doświadczeni wędkarze na spławiki do bata są w stanie złowić nawet półmetrowe okazy. Najczęściej na bata można złowić płocie, a także jazie czy wzdręgi, ale nie tylko.

Jaki zestaw spławikowy do bata wybrać?

W przypadku łowienia na bata bardzo ważny jest wybór odpowiedniego zestawu, czyli haczyka, spławika, żyłki i obciążenia, które znajdziesz w każdym dobrym sklepie wędkarskim. Oprócz tego przydatna może okazać się także wiązarka do haczyków. Taki zestaw dopasowuje się przede wszystkim do zbiornika, w którym łowi się ryby, a także do konkretnych gatunków ryb, ich wielkości, jak również do aktualnie panującej pogody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here