jak zarejestrować firmę

Wielu ludzi planuje założyć własną działalność gospodarczą. Jest to bardzo duży krok do przodu w karierze zawodowej człowieka. Działalność gospodarczą może założyć każdy obywatel Polski, który ukończył osiemnaście lat. Często decydujemy się na ten krok, ponieważ mamy dosyć już pracy na rachunek innych osób, bądź nie jesteśmy w pełni zadowoleni z naszych zarobków. Trzeba jednak wiedzieć, że założenie własnej firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz z dodatkowymi kosztami. Musimy też wziąć pod uwagę to, że własna działalność może wiązać się z ryzykiem, czy dana firma utrzyma się na rynku pracy i czy będą z tego odpowiednie dla nas dochody. Jak zarejestrować firmę? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Jak zarejestrować firmę – porady

W Polsce najczęściej wybieraną formą biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Działalność gospodarcza to czynność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany. Niezależnie od tego czy potencjalny przedsiębiorca sprzedaje ubrania na stronach internetowych, czy zajmuje się na przykład udzielaniem korepetycji. Jeżeli z tego co robi ma stały dochód, to mowa jest wtedy o działalności gospodarczej. Wtedy trzeba ją w odpowiedni sposób zalegalizować. Zanim założymy własną firmę musimy zdecydować się czym byśmy chcieli się zajmować i czy w potencjalnym miejscu będzie na to odpowiedni popyt. Jeżeli już zdecydujemy się na dany pomysł powinniśmy opracować jakiś biznes plan. Dzięki niemu obliczymy wszystkie dodatkowe koszty związane z założeniem i prowadzeniem działalność.

Formalności związane z rejestrowaniem firmy

W tym momencie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zarejestrować firmę? Otóż gdy posiadamy już pomysł na swój biznes i potencjalnie wiemy, że firma będzie przynosiła nam dochody musimy wypełnić wniosek CEIDG-1. Taki wniosek możemy nabyć w urzędzie miasta lub gminy, bądź na stronie internetowej. Wniosek możemy złożyć w formie elektronicznej bądź osobiście. Jeżeli chodzi o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to wszystkie formalności możemy załatwić już w ciągu kilku godzin. Najlepiej udać się do urzędu miasta lub gminy, tam gdzie znajdują się również stanowiska z ZUS-u, ponieważ wtedy wszystkie formalności możemy załatwić w jednym budynku. Niekiedy problem może stanowić nadanie numeru NIP-u, ponieważ gdy wcześniej go nie posiadaliśmy, to na przyznanie NIP-u czeka się do trzech dni, co znacznie wydłużą okres rejestracji działalności gospodarczej. NIP jest niezbędny do celów podatkowych, na przykład przy podatku od towaru i usług.

Po rejestracji firmy otrzymamy również numer REGON, który jest podstawą w kontaktach z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Musimy go wówczas używać przy rozliczeniach oraz podczas zawierania umów. Po rejestracji firmy dostaniemy swoją pieczątkę na której znajduje się nazwa firmy, adres, NIP oraz REGON. Prowadzenie firmy możemy zacząć już po uzyskaniu wpisu do CEIDG i rejestracji w ZUS-ie, ponieważ status aktywnego przedsiębiorcy otrzymujemy w chwili, gdy urzędnik potwierdzi przyjęcie wniosku. Powinniśmy również zaznaczyć, że przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej wszystkie wpisy i cały proces rejestracji odbywa się bezpłatnie. Na koniec powinniśmy wybrać jeszcze formę opodatkowania, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here