Jak prawidłowo ładować smartfona

Bateria, którą masz w swoim smartfonie, w niczym nie przypomina tej, która była zamontowana w Twoim pierwszym telefonie. Okazuje się jednak, że przyzwyczajenia sprzed kilkunastu lat są cały czas żywe. Właśnie z tego powodu wielu użytkowników smartfonów ładuje swoje urządzenia w sposób nieprawidłowy. A jak jest w Twoim przypadku? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak poprawnie ładować baterię w smartfonie.

Czym można zupełnie rozładowywać baterię w smartfonie?

Jeśli chcesz zachować wydajność baterii przez maksymalnie długi czas, to nie możesz doprowadzać do jej całkowitego rozładowania. Baterie, które są obecnie montowane w smartfonach, dużo lepiej znoszą częste i krótsze ładowanie. Nie bój się podłączać baterii do ładowarki, kiedy jest jeszcze w połowie pełna. To na pewno jej nie zaszkodzi.

We współczesnych bateriach nie obowiązuje pojęcie tzw. efektu pamięci. Na czym polega to zjawisko? Jeżeli przy baterii rozładowanej np. w 25% podłączasz ją do ładowarki, to po pewnym czasie bateria zapamiętuje ten stan jako pełne rozładowanie. Efekt jest taki, że przy rozładowaniu w 25% bateria alarmuje, że jest pusta. W obecnie montowanych bateriach ten problem jednak nie występuje. Jeśli ogniwo jest rozładowane w 25, 30 lub 50% możesz bez obaw podłączyć je do ładowania.

Co powoduje zbyt długie ładowanie baterii?

Kolejną zasadą, jakiej powinieneś przestrzegać, jest natychmiastowe odłączenie ładowarki po naładowaniu baterii. Użytkownicy smartfonów często pozostawiają smartfon do ładowania na całą noc. Jest to dla nich po prostu wygodne. Niestety ma to negatywny wpływ na trwałość ogniwa. Po naładowaniu system telefonu odcina zasilanie z gniazdka. Jednak działający smartfon po kilkunastu minutach zużywa niewielką porcję energii, co powoduje minimalne rozładowanie baterii. Wtedy system uruchamia zasilanie z gniazdka. Proces ten prowadzi do tzw. stresu baterii i w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do uszkodzenia ogniwa baterii.

Czy można ładować baterię w smartfonie do pełna?

Pamiętaj, aby nie ładować baterii w smartfonie do 100%. Optymalny zakres naładowania wynosi 30-90%. Oczywiście raz na jakiś czas dobrze jest naładować baterię do pełna. Niewskazane jest także częste używanie opcji szybkiego ładowania. Ta funkcja jest oczywiście bardzo praktyczna, ale prowadzi również do nadmiernego rozgrzewania się baterii. A to wpływa negatywnie na trwałość ogniwa. Z tego samego powodu nie powinieneś wystawiać smartfona na działanie promieni słonecznych. Nowoczesne telefony źle reagują także na bardzo niskie temperatury, które obniżają żywotność baterii.

Jaką ładowarkę wybrać do smartfona?

Jeśli chcesz, aby bateria w Twoim smartfonie działała bez problemów, to do ładowania musisz używać fabrycznej ładowarki. Pamiętaj, że tylko markowe ładowarki są w 100% kompatybilne z danym modelem smartfona. Nawet wysokiej jakości zamienniki nie są w tak dobrym stopniu spasowane ze smartfonem. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do uszkodzenia Twojego telefonu.

Po przeczytaniu tego artykułu znasz już najważniejsze zasady ładowania smartfona. Stosując się do nich, wydłużysz żywotność baterii do maksimum. A gdzie szukać markowych ładowarek? Zajrzyj na stronę 4GSM.pl, gdzie bez trudu dobierzesz ładowarkę do swojego typu smartfona. W sklepie 4GSM.pl znajdziesz szeroką ofertę smartfonów oraz akcesoriów do różnych modeli telefonów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here