Gdzie i jak oszczędzać w czasach spowolnienia gospodarczego

Spowolnienie gospodarcze nie jest sytuacją, która sprzyja efektywnemu oszczędzaniu. Nie należy jednak rezygnować z odkładania pieniędzy z myślą o zabezpieczeniu przyszłości. Tym bardziej warto gromadzić środki, szukając jednak maksymalnie korzystnych rozwiązań finansowych. Sprawdź, gdzie i jak oszczędzać.

Odkładanie pieniędzy w czasach kryzysu nie jest łatwe – szczególnie, że wiele osób straciło pracę. Nie sprzyja również obniżanie stóp procentowych, które i tak są rekordowo niskie. Jeśli jednak jest to możliwe, warto gromadzić środki. Zyski nie będą spektakularne, ale pozwoli to – choćby częściowo – uchronić kapitał przed inflacją.

Konta oszczędnościowe to dobry pomysł?

Niskie stopy procentowe oznaczają niskie oprocentowanie kont oszczędnościowych. Jednak takie produkty bankowe są uważane za jedne z najbardziej bezpiecznych. Oszczędzający nie traci bowiem zgromadzonego kapitału – w przeciwieństwie np. do inwestowania na giełdzie.

W wyborze odpowiedniego produktu finansowego pomoże kalkulator konta oszczędnościowego. Za pomocą tego narzędzia można szybko i łatwo obliczyć prognozowane zyski.

Jak to działa? Załóżmy, że korzystasz z kalkulatora dostępnego na stronie Toyota Banku. Na pasku zaznaczasz kwotę depozytu, a następnie otrzymujesz informacje o możliwych zyskach. W przypadku oszczędności na kwotę 129 000 zł, zysk z Konta Oszczędnościowego wyniesie 165,83 zł.

Wybierając konto oszczędnościowe, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Znaczenie mają m.in.:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej; dlatego warto wykorzystać kalkulator konta oszczędnościowego do obliczenia możliwych do wypracowania odsetek
  • sposób naliczania oprocentowania – oprocentowanie może rosnąć, gdy wpłacany jest coraz większy kapitał; takie podejście motywuje do systematycznego oszczędzania pozwalającego osiągać większe zyski
  • opłata za wypłatę środków – bank może pobierać z góry konkretną kwotę, jednak zwraca ją w momencie, gdy oszczędzający nie dokonał żadnej wypłaty.

Warto także zweryfikować wysokość opłaty za prowadzenie rachunku osobistego. Jeśli będzie wysoka, wówczas pochłonie znaczną część wypracowanych odsetek – szczególnie, gdy kwota kapitału jest niewielka.

Jak efektywnie oszczędzać?

 Oszczędzanie w czasach kryzysu nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z kilku poniższych wskazówek.

  • Systematycznie odkładaj pieniądze – może to być niewielka kwota, ale gromadzona regularnie. Chodzi o to, aby wzmocnić nawyk oszczędzania.
  • Przelew na konto oszczędnościowe wykonaj w pierwszej kolejności – dzięki temu nie będziesz mieć wymówki, że nie jesteś w stanie odłożyć nawet kilkudziesięciu złotych. Na pozostałe wydatki zawsze znajdzie się jakaś gotówka.

Konto oszczędnościowe to dobry sposób na odkładanie pieniędzy z czasach spowolnienia gospodarczego. Oszczędzający ma pewność zysków oraz bezpieczeństwa kapitału.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here