Fundusze inwestycyjne: to musisz wiedzieć koniecznie.

Fundusze inwestycyjne przyciągają uwagę wielu osób, które zniechęcone niskim oprocentowaniem lokat, szukają alternatywnego sposobu na pomnożenie swoich oszczędności. Zanim jednak zdecydujecie się na skorzystanie z ich oferty, przyjrzyjcie się im nieco bliżej. Inwestowanie wymaga bowiem rozsądnego podejścia do zarządzana swoim budżetem.

Jak to działa?

Fundusze inwestycyjne działają w ramach Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych TFI oraz w oparciu o wpłaty, jakich dokonują klienci. Dzięki temu powstaje wspólna pula pieniędzy, którą zarządzają eksperci. Ich zadaniem jest analizowanie rynku finansowego oraz lokowanie powierzonych im środków tak, aby przynosiły zysk przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka utraty kapitału.

Czy fundusze inwestycyjne są bezpieczne?

Bezpieczeństwo związane z funduszami należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Dla bezpieczeństwa klientów funduszy (czyli Twojego) istotne jest, że zarówno majątek TFI, jak i środki którymi zarządzają, nie tworzą wspólnej puli. Oznacza to, że w przypadku problemów finansowych funduszy, Ty sam nie powinieneś ich odczuć.

Nie eliminuje to problemu nietrafionych inwestycji lub błędnie podjętych przez Ciebie decyzji. Po Twojej stronie leży więc konieczność wybrania funduszu adekwatnego do Twojej odporności na ryzyko. Sam jednak nie masz już wpływu na to, czy ekspert zarządzający Twoimi środkami nie dokona złej inwestycji. Nie znaczy to oczywiście, że fundusze są niebezpieczne!

Czy moje wybory ograniczają ryzyko?

Na początek musisz wiedzieć, jak dzielą się fundusze inwestycyjne pod względem ryzyka utraty kapitału. W najprostszym podziale masz do wyboru fundusze agresywne – ryzykowne, ale i dochodowe; mieszane oraz bezpieczne – najmniej ryzykowne, ale też o niewielkiej stopie zwrotu. Oznacza to, że dzięki własnym decyzjom, masz możliwość ograniczenia ryzyka utraty środków.

Pomimo, że Twoimi pieniędzmi zarządza ekspert (co jest dużo bezpieczniejsze, aniżeli miałbyś inwestować samodzielnie), to przed wyborem funduszu zapoznaj się z jego oceną ryzyka, zawartą w karcie produktu. Staraj się też monitorować jego aktualne wyniki. Aby to zrobić, nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, ale ta podstawowa – służąca „trzymaniu ręki na pulsie”, bardzo Ci się przyda.

Czy muszę być bogatym ekspertem?

Nie musisz być ani bogaty, ani też posiadać fachowej wiedzy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, powinieneś wiedzieć tylko tyle, aby wybrać odpowiedni fundusz i rozumieć regulaminy. Mimo, że posiadasz dostęp do usługi profesjonalnego doradztwa, warto przecież, abyś znał terminologię i wiedział o czym rozmawiasz.

Fundusze inwestycyjne mają niskie bariery wejścia. Niekiedy wystarczy 100zł, abyś rozpoczął inwestowanie, czyli dużo mniej niż potrzeba do otwarcia lokaty. Dzięki temu, przy nawet niewielkich dochodach, masz szansę zacząć zarabiać dodatkowe pieniądze.

Na co muszę zwrócić uwagę?

Warto, abyś przejrzał dotychczasowe wyniki inwestycyjne funduszu i dowiedział się, jak do tej pory zarządzał powierzonymi mu środkami. Nie zapominaj oczywiście, że są to wyniki z przeszłości, które niekoniecznie muszą przełożyć się na obecne. Zwróć też uwagę na podatki oraz dodatkowe opłaty – manipulacyjną oraz za zarządzanie.

Co zależy od Ciebie?

Koniecznie musisz określić cel swojej inwestycji, bowiem bez niego nie ustalisz czasu, przez jaki chcesz pozostać w funduszu. Nie wybierzesz też właściwie jego rodzaju. Pamiętaj, że jeśli liczysz na duże zyski i wybierasz fundusze agresywne, ustal długi horyzont inwestycyjny (5 lat). Jeśli natomiast wolisz bezpieczne inwestycje – krótki (2-3lata).

Od Ciebie zależy też dywersyfikacja portfela, czyli lokowanie pieniędzy w różne inwestycje: bezpieczne, agresywne, surowców, rynku pieniężnego – itp. Nie stawiaj wszystkiego na „jedną kartę”. Jeśli bowiem stracisz w jednym miejscu, zyskasz w innym. I najważniejsze – nie inwestuj wszystkiego co masz, a tylko tyle ile możesz stracić!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here