architekt

20 maja odbył się ostatni pisemny egzamin maturalny w tym roku. Skoro stres i ogrom emocji jest już za maturzystami, zasługują oni na upragniony wypoczynek. To jednak czas, w którym trzeba także podjąć decyzję co do dalszych planów. Zdecydowana większość absolwentów decyduje się na rozpoczęcie studiów. Bardzo popularnym kierunkiem w ostatnich czasach stała się architektura.

Droga do zawodu architekta

Nie wiesz, jak zostać architektem? Mogłoby się wydawać, że studia wyższe wystarczą, aby wykonywać ten zawód. Nic bardziej mylnego! Studia na architekta to dopiero pierwszy krok w drodze do celu. Konieczne jest oczywiście uzyskanie tytułu magistra. Młody adept architektury musi następnie odbyć dwuletnią praktykę, aby po tym czasie przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów. Pozytywny wynik uprawnia do wykonywania zawodu. To jedynie powierzchowny opis drogi do zostania architektem. W rzeczywistości czeka na kandydatów o wiele więcej wyzwań.

Aplikacja na studia

Samo dostanie się na studia architektoniczne jest nie lada osiągnięciem. Kandydaci muszą pochwalić się zadowalającymi wynikami matur. Najczęściej wymagane przedmioty maturalne to oczywiście matematyka oraz fizyka, ale także historia sztuki, geografia, język obcy oraz informatyka. W kolejnym etapie każda z uczelni stawia przed chętnymi inne wymagania. Najczęściej jest to egzamin z rysunku, na który trzeba stawić się osobiście w wyznaczonym terminie. To tak zwany egzamin z predyspozycji plastycznych, który ma wyłonić osoby o odpowiednich umiejętnościach niezbędnych do wykonywania zawodu architekta.

Różnorodne kierunki

Nie jest tak, że istnieje jeden ogólny kierunek, który otwiera furtkę do zawodu. Kandydat musi mieć sprecyzowane cele, a dokładniej co ma zamiar w przyszłości projektować. Wnętrza, budynki mieszkalne, krajobraz… dróg jest naprawdę wiele! Wszystkie kierunki architektoniczne umożliwiają późniejsze przystąpienie do egzaminu państwowego, jednak nieco się od siebie różnią. Warto od początku obrać odpowiedni kierunek, aby zdobyć upragnioną wiedzę oraz umiejętności.

Praktyka i egzamin

Jak już zostało wspomniane, niezbędne jest odbycie praktyki zawodowej po zakończeniu studiów. Dopiero wtedy możliwe jest przystąpienie do egzaminu organizowanego przez Okręgową Izbę Architektów. Warto zaznaczyć, że nie należy on do najprostszych. Wymaga od zdających pokładów wiedzy, umiejętności oraz zdolności radzenia sobie ze stresem. Zdaje się, że wymagana praktyka pozwoli uporządkować informacje zdobyte w toku studiów oraz przełożyć je na rzeczywistość.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here