Młodzi ludzie, którzy rozpoczynają co dopiero swoją karierę, często zastanawiają się nad wyborem jaką drogę wybrać. Pracę na etacie czy może założenie własnej działalności gospodarczej. Wybór odpowiedniego rozwiązania bywa bardzo kłopotliwy, gdyż składa się na to wiele czynników takich jak: czas, własne przemyślenia, poznanie samego siebie oraz orientacja w interesującym nas sektorze rynku. Nurtującym pytaniem w takim czasie może być: czy dotacje na założenie firmy dla pracujących czy bezrobotnych? Założenie firmy, będąc jeszcze zatrudnionym niesie wiele plusów. Pozwala przede wszystkim płynnie przejść z etatu na własną działalność gospodarczą.

Rozkręcanie działalności gospodarczej

dotacje na założenie firmy dla pracującychZatrudnienie we firmie na etacie wiążę się ze stabilnością, wykonywaniem zajęć w czasie 8 h swojej pracy (potem zostawiamy sprawy służbowe w firmie), stałą, pewną pensją. Założenie własnej działalności to bardziej skomplikowana sprawa. Wymaga od nas dobrej organizacji czasu,samodzielnego załatwiania wszystkich spraw oraz determinacji. Jednak to jeszcze nie wszystko. Z biegiem czasu nadejdą kolejne sprawy. O ile przedsiębiorcy ze stabilną pozycją na rynku mogą spać spokojnie, o tyle nowi, wchodzący na rynek, aby się wybić, muszą pracować niejednokrotnie po wiele godzin w ciągu doby. Nie istnieje określony czas pracy, co wiąże się z brakiem życia osobistego. W początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa, nie mamy pewności co do stałej pensji. Problem nie dotyczy osób posiadających stałych klientów bądź wyrobioną markę. Inaczej jest w kwestii osób wchodzących na rynek bez niczego. W tym momencie należy wykazać się zaangażowaniem, dbałością o własny wizerunek, pewnością siebie.

Dotacje na założenie firmy dla pracujących

Bywa często tak, że nie mamy środków na inwestycję. Bardzo pomocna może okazać się dotacja na założenie działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z dotacji, staniemy niestety przed wyborem: praca na etacie albo dotacja. Jeśli zdecydujemy się na wybór dotacji musimy koniecznie być osobą bezrobotną. Oznacza to, że w przypadku złożenia wniosku o dotację, osoby zatrudnione mają obowiązek się zwolnić. Decyzja o zwolnieniu się nie jest prosta, gdyż zawsze istnieje możliwość odmowy w sprawie dotacji. Dlatego przed podjęciem decyzji trzeba się porządnie zastanowić i odpowiedzieć na pytanie czy w mojej sytuacji jest sens ryzykować? Musimy także pamiętać, że w zależności od długości naszego stażu pracy, mogą nas obowiązywać rożne okresy wypowiedzenia. Musimy dokładnie sprawdzić jaki będzie nam przysługiwał.

Procedura przyznawania dotacji

Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie wypowiedzenia, należy najpierw zorientować się, w jakim czasie można spodziewać się pieniędzy z dotacji. Często pieniądze pojawiają się co kwartał lub nawet co pół roku, zatem należy pomyśleć, aby wniosek złożyć co najmniej na 3 miesiące przed planowanym dofinansowaniem. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie się z pracy to nie jest jedyna rzecz jaką trzeba spełnić, aby otrzymać status bezrobotnego. Musimy udokumentować to, że nie prowadzimy innych działalności zarobkowych (np. umowa zlecenie) oraz, że nie otrzymujemy innych świadczeń (np. zasiłki, renty).

Założenie firmy

Powoli zbliżamy się do założenia swojej upragnionej firmy, jednak nie można tego zrobić błyskawicznie. Musimy kolejno: zarejestrować się w Urzędzie Gminy, uzyskać numer REGON, założyć rachunek bankowy, zgłosić przedsiębiorcę do ZUS, a następnie zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy o założeniu działalności. Gdybyśmy jednak chcieli uzyskać dotacje z UE, musimy mieć opracowany dokładny biznesplan, zależny od branży, która nas interesuje oraz musimy określić odpowiedni program, z którego chcemy otrzymać dofinansowanie. Potem należy uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na podjęcie decyzji to 30 dni.

Jak wydać środki z dotacji

dotacje na założenie firmy dla pracującychDotacja z pewnością pomoże nam w założeniu własnej firmy. Jednak musimy pamiętać, ze pieniądze muszą być wydane zgodnie z ustaleniami zawartymi we wniosku. Jeśli postępujemy uczciwie, napotykają nas kolejne problemy w drodze do sukcesu. Początkowo składka ZUS wynosi trochę ponad 400 zł. miesięcznie. Po dwóch latach wzrastają one jednak do kwoty powyżej 1 tys. zł. Dodatkowo musimy też pamiętać o stałym dokładaniu swoich oszczędności do promowania firmy, a także stracenia wszystkich świadczeń, które przysługiwały nam na etacie. Musimy liczyć się z nieopłacanym urlopem wypoczynkowym czy też zwolnieniem lekarskim. Aby założyć swoją działalność musisz być osobą silną, odporną na stres, niekiedy pracującą 24 h na dobę.

Jeżeli nie jesteśmy w dalszym ciągu pewni w 100% co do podjęcia prawidłowej decyzji, należy całą sprawę przeanalizować od początku. Jest to bardzo ryzykowny krok, dlatego rozpisanie za i przeciw, będzie bardzo pomocne w naszej decyzji.

[Głosów:12    Średnia:2.5/5]

2 KOMENTARZE

  1. Tak, takie jest założenie, aby wesprzeć osoby, które chcą założyć firmę, ale jednocześnie mają obawy przed rezygnacją z etatu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here