W wyniku zmian ustawowych jakie zostały wprowadzone w 2016 roku, stowarzyszenie zyskały znacznie szersze pole manewru, w kwestii pozyskiwania środków na cele statutowe. Kiedy było tak, że stowarzyszeni mogły swoje projekty finansować ze środków własnych. Te z kolei pochodziły ze składek członkowskich. Teraz to się zmieniło. Stowarzyszenia mogą aktywnie poszukiwać zewnętrznych źródeł finansowania w postaci dotacji. Dotacje dla stowarzyszeń to być albo nie być wielu interesujących i potrzebnych przedsięwzięć. Dzięki nowelizacji ustawy – Prawo o Stowarzyszeniach, te ostatnie mogą prowadzić swoje kampanie reklamowe, a także starać się o dofinansowania z różnego rodzaju programów. Wszystkie regulacje z tym związane zawarte są w/w ustawie.

Dotacje dla stowarzyszeń

dotacje dla stowarzyszeńDotacja dla stowarzyszeń przyznawane są zwykle na wykonanie konkretnego projektu. Jakie są źródła takich dotacji? Zwykle mogą pochodzić one z dwóch kierunków. Po pierwsze źródłem dotacji, o które mogą starać się stowarzyszenia, pochodzą ze środków publicznych. W tym wypadku pieniądze na różnego rodzaju projekty może przeznaczyć administracja rządowa, urzędy miast, czy też urzędu marszałkowskie. Drugim źródłem, ze którego można pozyskać dotacje jest Unia Europejska. Dodatkowym- trzecim źródłem dotacji mogą być również fundacje, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Jak więc widać możliwości dla stowarzyszeń są całkiem spore. Może pozyskiwać bowiem środki z kilku niezależnych źródeł: rządowych, pozarządowych, krajowych i zagranicznych.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dotację?

Aby uzyskać dotację, stowarzyszenie musi spełnić kilka podstawowych warunków. Jak już wspomnieliśmy dotacje przyznawane są na realizację konkretnych projektów. Podstawowy warunek jaki musi spełnić stowarzyszenie to działanie w tym samym obszarze. Cele statutowe stowarzyszenia powinny się w zasadniczej mierze pokrywać w istotą projektu. Jak wiadomo stowarzyszenia mogą być różnego rodzaju. Jedne wspierają ochronę środowiska, celem zaś innych będzie wpieranie edukacji, czy też rozwoju dzieci niepełnosprawnych. W zasadzie nie ma tutaj ograniczeń. Ile sfer wymaga wsparcia, tyle może powstać stowarzyszeń. Starając się o dotację stowarzyszenie musi więc szukać takich projektów, które są zbieżne z celami tego stowarzyszenia.

Organizacje pozarządowe

Stowarzyszenia i fundacje zrzeszają się, aby z większym skutkiem realizować swoje cele i pozyskiwać dodatkowe środki na swoją działalność. Organizacje pozarządowe mają jedną dwie wspólne cechy. Po pierwsze nie mają powiązania z rządem i jego instytucjami, po drugie – nie są nastawione na zysk. Ich działalności często wręcz pokrywa się z obowiązkami jakie stoją przez instytucjami publicznymi. Do tego rodzaju organizacji zaliczymy różnego rodzaju stowarzyszenia. Stowarzyszenia mają różne cele statutowe. Mogą przyjąć za swój priorytet przyjąć działania charytatywne, lub też działania mające na celu pobudzenie aktywności obywatelskiej. W zależność od charakteru swojego działanie, będą szukasz dotacji w odpowiednich programach.

Jak powinny działać stowarzyszenia?

dotacje dla stowarzyszeńJak powinny działać stowarzyszenia, aby mieć szanse na otrzymanie środków z dotacji? Przede wszystkim stowarzyszenie musi działać zgodnie ze swoim statutem. Wszelkie anomalie są tutaj niedopuszczalne. Również wszelkie decyzje w stowarzyszeniu muszą być podejmowane zgodnie z zapisami w statucie. Stowarzyszenie musi być wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Wypis z KRS jest bardzo ważnym dokumentem, który – że się tak wyrażę – określa tożsamość stowarzyszenia. Znajdziemy w nim podstawowe informacje na temat stowarzyszeni. Przede wszystkim dowiemy się kto ma prawo reprezentować dane stowarzyszenie i jakie ma cele statutowe. To bardzo ważna informacja dla potencjalnych donatorów, którzy chcieliby dane przedsięwzięcie wesprzeć.

Jakie jeszcze obowiązki mają stowarzyszenia

Jakie jeszcze obowiązki ciążą nad stowarzyszeniami? Przede wszystkim każda organizacja tego typu musi prowadzić księgowość. Corocznie musi być ogłoszenie sprawozdanie finansowe z działalności stowarzyszenia. Konieczne jest również prowadzenie ewidencji środków trwałych, będących własnością stowarzyszenia. Choć większość fundacji i stowarzyszeń nie płaci podatków, to jednak warto wiedzieć, że nie dziej się to automatycznie. W dużej mierze zależy to od celów statutowych stowarzyszenia. Państwo w tym wypadku bardziej wpiera stowarzyszenia w wybranych segmentów. bardzo ważne jest również na jakiej zasadzie stowarzyszenie zatrudnia swoich pracowników. Czy jest to umowa o pracę, dzieło, a może zwykły wolontariat -to wszystko wpływa na kwestię płacenie, lub nie, podatków przez stowarzyszenie. Stowarzyszenia podlegają też cyklicznym kontrolom i nadzorowi. Kto ma do tego prawo? Przede wszystkim sponsor, który wpiera dane stowarzyszenia, labo urząd, czy też instytucja, która przyznała stowarzyszeniu dotację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here