Czasem wpadamy na naprawdę genialny pomysł na firmę, ale nawet nie myślimy o jego realizacji, wiedząc, że nasza sytuacja finansowa nie pozwoliłaby nam spełnić tego marzenia. Dalej pracujemy dla swoich szefów i zarabiamy na tym niewielkie pieniądze, wierząc w to, że wkrótce odbijemy się od dna, a wysokość naszej pensji ulegnie zdecydowanej poprawie. Jeśli jednak to my nie zadbamy o swoją sytuację finansową, nikt za nas tego nie zrobi. Chcąc zawalczyć o lepsze jutro, powinniśmy zrealizować swój pierwotny plan i rzeczywiście założyć własny biznes. Nawet jeśli jak na razie nie mamy na niego odpowiednich pieniędzy, bez trudu je zdobędziemy, sięgając po korzystne dotacje dla firm. Wiele placówek, urzędów czy nawet inkubatorów przedsiębiorczości z chęcią nam ich udzieli. To my musimy jednak wykonać ten pierwszy ruch i zacząć się o nie ubiegać. A jak to zrobić w miarę szybko i efektywnie?

Jak uzyskać dotacje dla firm z Urzędu Pracy?

dotacje dla firmPoczątkujący i młodzi biznesmeni bardzo często korzystają z pomocy Urzędów Pracy. Jeśli i my odwiedzamy je dość często, bo jak na razie posiadamy tytuł osoby bezrobotnej, możemy udać się do takiego urzędu i poprosić o dotacje na otworzenie nowej działalności gospodarczej. Jeśli pieniądze zostaną nam rzeczywiście przyznane, nie będziemy musieli ich zwracać, a to spora zaleta. Na jakie kwoty możemy jednak liczyć i o jakie sumy powinniśmy walczyć? Otóż według ogólnie przyjętych zasad wartość dotacji nie powinna przekraczać pięciokrotności średniej polskiej pensji. Maksymalnie zdołamy więc uzyskać jakieś kilkanaście tysięcy złotych brutto, co daje nam kilka tysięcy złotych netto. Jeśli rzeczywiście myślimy o ubieganiu się o dotacje z Urzędu Pracy, zacznijmy o nie właściwie walczyć. W pierwszej kolejności ustalmy, jaka kwota w ogóle nas interesuje.

Stwórz biznesplan

Określmy swój pomysł na biznes i postarajmy się przygotować szczegółowy biznesplan, podkreślający wszystkie zalety naszych koncepcji. Musimy w końcu przekonać do niego pracowników Urzędy Pracy, a jako że codziennie widują oni takie wnioski, nie będzie to proste zadanie. Ustalmy również, z jakich źródeł finansowania chcielibyśmy skorzystać i zapiszmy na kartce, na co chcielibyśmy przeznaczyć pozyskane pieniądze. Urząd Pracy musi wiedzieć, że dokonamy efektywnych inwestycji, które rzeczywiście przyniosą nam wymierne zyski. Na jego odpowiedź poczekamy mniej więcej jeden miesiąc i wtedy dowiemy się, czy nasz wniosek został zaakceptowany. Jeśli tak własnie będzie, od razu możemy przejść do otwierania własnej działalności gospodarczej. Nic nas nie będzie to kosztować, o ile oczywiście byliśmy wcześniej wpisani do Urzędu Pracy jako osoby bezrobotne.

Jak uzyskać dotacje od Unii Europejskiej?

W przypadku próby uzyskania dotacji od Unii Europejskiej proces postępowania jest bardzo podobny. Jak on zatem wygląda? Otóż na samym początku powinniśmy zapoznać się z różnymi programami dofinansowania dla firm, utworzonymi w ostatnim czasie przez Unię Europejską. Każdego roku są one nieco inne i pozwalają pozyskać różnorodne dotacje dla firm, dlatego tak ważne jest to, aby rzetelnie je sprawdzić. Następnie, podobnie jak w przypadku próby nawiązania współpracy z Urzędem Pracy, tworzymy swój szczegółowy biznesplan. Opisujemy w nim wszystkie elementy naszego przyszłego biznesu – dlaczego chcemy go założyć, czym on się będzie zajmować, jakich klientów zamierzamy obsługiwać, na jakie dochody liczymy i jaki wpływ nasza działalność może mieć na ogólny rozwój świata, rynku bądź społeczeństwa. Im więcej szczegółów zawrzemy w swoim biznesplanie, tym lepsze wrażenie zrobi on na sprawdzających go osobach.

Rozmowa kwalifikacyjna

dotacje dla firmGdy już przekonają się one do naszego pomysłu, otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dobrze się do niej przygotujmy – nie tylko pod względem wizualnym, ale także i intelektualnym. Najlepiej wcześniej przyszykujmy sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, aby nie dać się niczym zaskoczyć i zawsze ze spokojem i pełnym opanowaniem opowiadać o swoim biznesie. A co dalej? Znowu musimy czekać. Uzbrójmy się w cierpliwość i spokojnie wyczekujmy na odpowiedź zwrotną. Gdy już dowiemy się, że pieniądze zostaną nam przydzielone, będziemy mogli od razu zająć się swoim nowym biznesem. Pamiętajmy tylko o tym, by uzyskane dotacje przeznaczyć na cel, o którym mówiliśmy w biznesplanie bądź na rozmowie kwalifikacyjnej. Zostanie to bowiem zweryfikowane i gdybyśmy nie wywiązali się z tego obowiązku, moglibyśmy być zmuszeni do zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Raczej nikt z nas nie śpi na pieniądzach i z tego właśnie powodu nie pozwalamy sobie na otwieranie własnych działalności gospodarczych. Trochę się ich boimy, podczas gdy moglibyśmy sięgnąć po różnorodne dotacje dla firm i wykorzystać je w celu otworzenia pierwszego prawdziwego biznesu. Spróbujmy w ten sposób zaryzykować, zwłaszcza jeśli mamy naprawdę oryginalny pomysł na firmę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here