Wiele osób marzy o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Niektórzy z nich mają w głowach ideały. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w powszechnej świadomości kojarzy się z wolnością. Nie ma etatu, nie ma więc konieczności pracy osiem lub dwanaście godzin w ciągu dnia. Nie ma stojącego nad głową i marudzącego szefa, który tylko wymaga i narzuca nierealne terminy. Można wyjść kiedy się chce i gdzie się chce. Niestety takie podejście do prowadzenia własnej działalności gospodarczej zazwyczaj kończy się porażką. Własna działalność to bowiem ogromnie ciężka praca. Oczywiście niektórym ludziom się udaje, innym nie, jak to w życiu bywa. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest możliwość uzyskania dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jedną z najpopularniejszych opcji jest dotacja z Urzędu Pracy.

Prowadzenie działalności gospodarczej

dotacja z urzędu pracyNie każda osoba, która chce rozpocząć działalność, ma swoje pieniądze na start. Często finanse są przeszkodą w rozpoczęciu działalności. Aby tak nie było, urzędy pracy często chcą pomóc bezrobotnym w rozpoczęciu drogi zawodowej na własny rachunek. Dotacje można pozyskiwać również z innych źródeł, na przykład z funduszy Unii Europejskiej. Jest wiele możliwości, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Dotacje mają również różne formy. Niektóre z nich są zwrotne, inne z kolei bezzwrotne. Trzeba uważnie, bardzo dokładnie przeczytać podpisywaną umowę w sprawie dotacji.

To podstawa. W wielu zawodach istnieje możliwość przejścia z pracy etatowej na własną działalność gospodarczą. Kosmetyczka, fryzjer, księgowa to tylko niektóre przykłady. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga po pierwsze odwagi w podjęciu tej pierwszej najważniejszej decyzji. Może się wydawać, że później idzie już z górki, ale to nie do końca prawda. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to stawanie każdego dnia przed wyzwaniami, jakich próżno szukać w trakcie pracy etatowej. Konieczność rozliczania się z zakładem Ubezpieczeń Społecznych, konieczność prawidłowego obliczenia i zapłaty w terminie podatku do Urzędu Skarbowego – to tylko niektóre obowiązki przedsiębiorcy.

Dotacja z Urzędu Pracy

Urzędy Pracy często zatrudniają osoby, które mogą pomóc początkującym przedsiębiorcom w dopełnieniu wszystkich ustawowych obowiązków. Warto skorzystać z takiej pomocy szczególnie w pierwszych miesiącach prowadzenia swojego biznesu. Nikt nie rodzi się z taką wiedzą, aby wiedzieć wszystko. Proszenie o pomoc jest cechą ludzi dojrzałych. Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej pomogła już niejednej osobie w drodze do sukcesu. Czasami warto wziąć życie w swoje ręce i trochę sobie dopomóc. Dotacje są właśnie taką formą pomocy. Przed skorzystaniem z konkretnej dotacji trzeba przede wszystkim przeczytać umowę, jaka będzie wiązać nas z urzędem pracy lub inną instytucją. To tam zawarte będą wszystkie nasze prawa i obowiązki. Zdecydowanie warto poświęcić wiele czasu na przeczytanie i dokładne przeanalizowanie podpisywanej umowy. To nasz najważniejszy obowiązek na start.

Jak wykorzystać środki z dotacji

W Świecie Biznesu mówi się, że ludzie dzielą się na takich, którzy wolą pracować na etacie i na takich, których powołaniem jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Każdy z nas zalicza się do jednej lub drugiej grupy. Nie ma ludzi lepszych i gorszych. Każdy z nas ma jakieś powołanie. Każda osoba ma określone predyspozycje do wykonywania określonych zawodów. Każda osoba ma określone talenty. Tylko od niej zależy czy je wykorzysta i jaki sposób. Współczesne instytucje dają wiele możliwości osobom, które nie mają pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

dotacja z urzędu pracyUwaga. Zazwyczaj pieniądze z dotacji muszą zostać wykorzystane w określony sposób. Często wymagania są takie że nie można pokryć nimi zobowiązań wobec ZUSu czy urzędu skarbowego. Z każdej złotówki trzeba się rozliczyć bardzo szczegółowo. Dlatego niezwykle ważne jest przeczytanie umowy podpisywanej z daną instytucją, która będzie udzielała dotacji. Urzędy Pracy mają aktywizować bezrobotnych. Ta aktywizacja nie odbywa się tylko poprzez szukanie etatowej pracy. To również zachęcanie do założenia własnej działalności gospodarczej i pomoc poprzez udzielanie dotacji. Warto zdać sobie sprawę, że wiele lat temu takich możliwości nie było.

Podsumowanie

Obecnie start w biznesie dostępny jest praktycznie dla każdego. Warto jednak mieć realne wyobrażenia o prowadzeniu swojego biznesu i nie liczyć na szybki i łatwy sukces. Kariery typu od pucybuta do milionera oczywiście się zdarzają, jednak rzadko. Częściej droga do sukcesu okupiona jest ciężką pracą i latami wyrzeczeń. Jeżeli biznes nie przynosi zysków w pewnym momencie trzeba powiedzieć stop. Przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej niezależnie od tego czy finansowana jest ona poprzez dotację czy z własnych pieniędzy trzeba dokładnie wszystko przemyśleć i napisać porządny biznesplan. Najlepiej dać go do przeanalizowania osobie, która zna się na biznesie i jest w stanie udzielić dobrych rad. Dzięki temu mamy szansę osiągnąć sukces. Każda osoba, która marzy o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej powinna czym prędzej wejść na stronę internetową urzędu pracy lub zadzwonić do tej instytucji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here