Wśród wielu możliwości rozwoju zawodowego można znaleźć studia podyplomowe. Studia podyplomowe to studia, które można rozpocząć z tytułem licencjata lub magistra. To znaczy, że aby zapisać się na takie studia, trzeba najpierw zakończyć studia licencjackie magisterskie, napisać i obronić pracę i uzyskać dyplom. Wszystko zależy od konkretnej uczelni. Na niektóre studia podyplomowe można zapisać się już z tytułem licencjata – na inne trzeba posiadać tytuł magistra, czasem określonej dziedziny. Studia podyplomowe trwają zazwyczaj dwa lub trzy semestry. Wszystko zależy od konkretnej uczelni oraz programu danego kierunku. Powody zapisywania się na studia podyplomowe są bardzo różne. Nie brakuje osób, które robią to po prostu z nudów, znudzone codzienną rutyną. Z kolei inni upatrują w studiach podyplomowych ogromną szansę na rozwój zawodowy. Studia podyplomowe to bardzo często przepustka do kariery, do lepszych zarobków i awansu zawodowego. Zazwyczaj studia podyplomowe trzeba opłacić samodzielnie, ale jest również możliwe dofinansowanie studiów podyplomowych z różnych instytucji.

Dofinansowanie studiów podyplomowych

dofinansowanie studiów podyplomowychCzasami można uzyskać dofinansowanie z Funduszy Unijnych, a czasami takie dofinansowanie może zaoferować urząd pracy. Jest to możliwe dla osób bezrobotnych, które dzięki studiom podyplomowym osiągną kwalifikacje pozwalające na zdobycie pracy. Przeglądając oferty uniwersytetów w akademii i prywatnych szkół wyższych można znaleźć mnóstwo kierunków studiów podyplomowych. U osób, które ukończyły studia licencjackie lub magisterskie, studia podyplomowe mogą być przepustką do zmiany ścieżki kariery. Nie każdy od początku wie, czym chce zajmować się w życiu. Czasami do takich wniosków dochodzimy dopiero po wielu latach. Później trudno by było rozpocząć 3-letnie lub pięcioletnie studia od podstaw.

Dlatego właśnie są studia podyplomowe, które wszystko ułatwiają. Człowiek uczy się tylko konkretnych zagadnień potrzebnych w przyszłej pracy. Nie trzeba tracić czasu na przedmioty ogólne tak jak na przykład zajęcia sportowe. Tak więc studia podyplomowe mają różnorakie znaczenie w życiu różnych ludzi. Mogą spowodować awans zawodowy, mogą być lekarstwem na nudę, a mogą też pomóc zupełnie się przekwalifikować. Na studia podyplomowe często idą ludzie w starszym wieku, niekoniecznie od razu po studiach licencjackich lub magisterskich. To zrozumiałe. Na studia podyplomowe trzeba wyłożyć pieniądze. W zależności od kierunku semestr może kosztować od trzech, czterech to nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jak zostało wspomniane, są możliwości dofinansowania, jednak jakieś pieniądze trzeba posiadać i wyłożyć.

Co dają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to ogromna szansa i w tych kategoriach należy je rozpatrywać. Na studiach podyplomowych zajęcia zazwyczaj odbywają się co dwa tygodnie w soboty i niedziele. Czasami zajęcia odbywają się od rana do wieczora, a czasem tylko przez kilka godzin. Wszystko zależy od kierunku i przygotowanego przez specjalistów programu. Warto przed zapisaniem się na studia podyplomowe dokładnie sprawdzić ile godzin obowiązuje na naszym kierunku. Czasem jest to na przykład 170 godzin a czasem 230, dlatego obciążenie zajęciami będzie bardzo różne. Zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę przy wyborze studiów podyplomowych. Warto również dokładnie przeczytać cały program studiów. Dzięki takiej postawie nie zaskoczy nas żaden realizowany przedmiot. Uczelnia zazwyczaj udostępnia również szczegółowe informacje o tym jak będą wyglądały zaliczenia na danym kierunku. Czasami jest to jeden test po semestrze lub nawet jeden test po zakończeniu wszystkich zajęć. Czasami warunkiem zaliczenia studiów będzie wyjazd na jakiś obóz. Czasami trzeba będzie wykonać pracę w grupie, w zespole. Absolwenci studiów licencjackich i magisterskich często nie do końca wiedzą jak będzie wyglądała ich kariera zawodowa. Wszystko dynamicznie się zmienia, czasami do różnych wniosków dochodzi się po kilku lub kilkunastu latach. Skąd wspaniale, że istnieje możliwość zrobienia studiów podyplomowych, które mogą całkowicie zmienić ścieżkę zawodowej kariery.

Studia podyplomowe szansą na rozwój

dofinansowanie studiów podyplomowychMożliwość uzyskania dofinansowania do studiów podyplomowych to ogromna szansa na odciążenie domowego budżetu. Można o takie dofinansowanie poprosić również swojego pracodawcę. Niektóre firmy chętnie inwestują w rozwój pracowników, wiedząc że to bardzo cenny kapitał ludzki. Jeżeli mamy ochotę na takie studia, które pomogą nam w zawodowej karierze, warto porozmawiać z pracodawcą na spokojnie. W zamian za dofinansowanie do studiów podyplomowych, pracodawca może zażądać podpisania tak zwanej lojalki czyli naszego zobowiązania się do pracy w danej firmie przez kolejne kilkanaście miesięcy – wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. Trudno znaleźć osobę która żałuje podjęcia i zakończenia studiów podyplomowych. Jest to zazwyczaj okres pełen wyrzeczeń, ale trzeba ponieść jakąś cenę za sukces. Ciężka praca to gwarancja, że rozwój zawodowy pójdzie w dobrą stronę. Zdecydowanie warto rozwijać się zawodowo lub rozwijać swoje zainteresowania, a w tym studia też mogą pomóc.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here