Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pomimo tego, że według danych GUS, poziom bezrobocia w Polsce znajduje się na rekordowo niskim poziomie, nadal wiele osób ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza osób zamieszkujących mniejsze miejscowości lub wsie. Z tego powodu niektórzy decydują się na założenie własnej firmy. Od kilku lat istnieje możliwość aby uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Aby je otrzymać należy jednak spełnić kilka warunków.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy

Na początek warto wyjaśnić, że dotacja z Urzędu Pracy jest bezzwrotną formą pomocy. Otrzymanego dofinansowania nie trzeba więc oddawać, pod warunkiem jednak, że uda się ją utrzymać przez określony czas. Zazwyczaj jest to jeden rok. Po tym okresie przedsiębiorca może zrezygnować z prowadzonej działalności, bez żadnych konsekwencji. Jeśli jednak biznes całkowicie nie wypali i firma zostanie zamknięta wcześniej, Urząd Pracy zwróci się o zwrot wypłaconych pieniędzy. Będzie domagał się zwrotu od osoby, która otrzymała dotacje. W przypadku, gdy działania okażą się nieskuteczne, Urząd Pracy zwróci się po pieniądze do określonych we wniosku poręczycieli. Wskazanie poręczycieli jest najczęściej stosowanym sposobem zabezpieczenia dotacji, jednak może ono przyjmować także formy gwarancji bankowych lub blokady środków na rachunku bankowym.

Na chwilę obecną dotacja z Urzędu Pracy wynosi około 20 tysięcy złotych. Pieniędzy nie można jednak wydać w dowolny sposób. Na reklamę można wydać maksymalnie dwa tysiące złotych, a na pomoc prawną jeden tysiąc. Za połowę dotacji można kupić towar handlowy, a trzydzieści procent przeznaczyć na remont lokalu. Należy pamiętać, że z pieniędzy nie wolno kupować środków transportu, telefonów komórkowych, czy nieruchomości. Regulacji i obostrzeń w tym względzie jest więcej, dlatego warto się z nim zapoznać przez włożeniem wniosku, aby nie został on odrzucony ze względów formalnych.

Jak uzyskać wsparcie z Urzędu Pracy

Jeśli chodzi wymagania formalne to ich lista jest również dosyć długa. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej musi posiadać status bezrobotnego. To jednak nie wszystko. Kandydat powinien posiadać tzw. II stopień pomocy, który mówi o tym, że nadaje się on do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dofinansowania nie dostaną osoby, które w ciągu ostatniego roku odrzuciły jakąkolwiek propozycję pracy, złożoną przez Urząd Pracy lub takie, które dawniej otrzymały podobną dotację i musiały ją oddać.

Wnioski rozpatrywane są według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków, dlatego może zdarzyć się, że osoba, która przejdzie pozytywną weryfikację nie otrzyma dotacji, ze względu na wyczerpanie się puli pieniędzy. Dlatego też, nie warto czekać ze składaniem dokumentów na ostatnią chwilę. Z drugiej jednak strony, nie należy tego też robić pospiesznie. Decyzja o rozpoczęciu własnej działalności powinna być dokładnie przemyślana. Najlepiej przed składaniem jakichkolwiek dokumentów stworzyć wstępny biznesplan, który pozwoli sprawdzić, czy działalność jaką pragniemy rozpocząć, może być w ogóle sfinansowania z Urzędu Pracy. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i rozczarowań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here