dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Założenie firmy jest obecnie, głównie dzięki internetowi, bardzo proste. Jednak już utrzymanie firmy na rynku to zadanie niezwykle trudne. Wiele biznesów upada w przeciągu roku od ich założenia. Aby temu zapobiec warto skorzystać ze wsparcia odpowiednich instytucji. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej można uzyskać w Urzędzie Pracy, ale również ze środków unijnych.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczejZałożenie firmy w polskich warunkach z formalnego punktu widzenia, nie nastręcza zbyt wielkich problemów. Formalności są ograniczone do minimum. Przede wszystkim będziesz musiał wypełnić druk CEIGD-1. Jeśli posiadasz profil zaufany, czynność tę możesz wykonać drogą internetową. Druk CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS, GUS i Urzędu Skarbowego. Kiedy te wszystkie zgłoszenia należało składać osobno. Obecnie, jak widać, jest to znacznie uproszczone. Podczas wprowadzania danych o twojej firmie będziesz musiał określić kod PKD. W tym miejscu chodzi o określenie branży, w której będziesz aktywny. Jednak możesz podać więcej kodów PKD, ważne aby ten dominujący rodzaj twojej działalności był wymieniony w pierwszej kolejności.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Samo założenie firmy jest banalnie proste. Znacznie trudniej jest utrzymać się na rynku. Musisz bowiem wiedzieć, że bez względu na to czy będziesz miał jakiekolwiek zyski z działalności, i tak będziesz musiał opłacać składki na ZUS. O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz starać się w urzędzie pracy. Jest to zwykle dotacja bezzwrotna. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać tego rodzaju wsparcie finansowe? Przede wszystkim musisz posiadać status osoby bezrobotnej. Jest to warunek konieczny ubiegania się o dofinansowanie z urzędu pracy. Co ważne – osobą bezrobotną musisz być co najmniej od 3 miesięcy. Oczywiście nie można też prowadzić innej działalności gospodarczej. Nie tylko w momencie starania się o dofinansowanie, ale również w okresie poprzedzającym. Zazwyczaj urzędy pracy wymagają, aby nie prowadzić działalności w okresie 12 miesięcy przed datą starania się o dofinansowanie. Naturalnie starając się o dofinansowanie nie można mieć na swoim koncie przestępstwa związanego z obrotem gospodarczym, przynajmniej w okresie 2 lat poprzedzających złożenie wniosku.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Oczywiście dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy to nie jedyna możliwość, jaka otwiera się przed początkującym przedsiębiorcą. Może on bowiem starać się o wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej. Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawane są w tym wypadku z Funduszy Europejskich. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać tego rodzaju wsparcie? Przede wszystkim wydaje się, że uzyskanie takich środków jest jednak trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku Urzędu Pracy. Unijne środki może bowiem uzyskać osoba do 30 roku życia, które są bezrobotne i aktualnie nie uczą się. Oczywiście osoby po 30 też mogą starać się o wsparcie, jednak muszą wówczas wykazać, że ich lokalny rynek pracy nie jest w stanie zaoferować im możliwości rozwoju. Osobnymi projektami dofinansowań objęte są osoby po 45 roku życia, trwale bezrobotne, czy też niepełnosprawne.

Jak uzyskać wsparcie z Unii Europejskiej?

dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczejW jaki sposób można uzyskać dofinansowanie z Unii? Przede wszystkim musisz posiadać jakiś pomysł na swój biznes. Najlepiej jakbyś stworzył profesjonalny biznesplan. Musisz w nim uwzględnić wizję rozwoju twojej firmy i w jaki sposób pieniądze z Unii Europejskiej będą dla nie wsparciem. Co ważne – pozyskiwanie dofinansowanie z Funduszy Unijnych będzie od ciebie wymagało dysponowania wkładem własnym. Unia zasadniczo nie przyznaje 100% wsparcia na rozwój działalności gospodarczej. Zwykle wymaga od przedsiębiorcy włożenie swojej części środków w rozwój biznesu. Założenie jest takie, że pieniądze unijne mają być jedynie wsparciem, a nie całą podporą biznesu. Oczywiście środki uzyskane z Unii Europejskiej musisz wydać zgodnie z tym, co zamieściłeś w biznesplanie i we wniosku o dofinansowanie.

Wsparcie pomostowe

Kolejnym sposobem na pozyskanie środków finansowych w początkowym okresie rozwoju działalności gospodarczej jest tzw. wsparcie pomostowe. Co to jest? To rodzaj dofinansowania, które możesz przeznaczyć na podtrzymanie płynności finansowej firmy, w początkowej fazie jej istnienia. Wsparcie pomostowe może być podstawowe lub przedłużone. W pierwszym przypadku uzyskujesz comiesięczne dofinansowanie przez okres pierwszych 6 miesięcy działalności gospodarczej. Pieniądze możesz przeznaczyć na spłacenie zobowiązań firmy wobec ZUS, czy też Urzędu Skarbowego. W przypadku wsparcia przedłużonego, takie środki będziesz otrzymywał w sumie przez 12 miesięcy. To bardzo ważne i potrzebne dofinansowanie, które pozwala firmom przetrwać najcięższy okres jej rozwoju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here