dofinansowanie dla firm

Od kiedy Polska przynależy do Unii Europejskiej, jej mieszkańcy mogą aktywnie korzystać z szeregu dodatkowych opcji i ciekawych udogodnień. Przydają się one przede wszystkim firmom oraz osobom, które dopiero co chciałyby otworzyć swoje własne działalności gospodarcze. Na realizację takich planów potrzebne są pieniądze i to niemałe kwoty. Kapitał początkowy firmy powinien być dosyć spory, aby mogła go ona przeznaczyć na zatrudnienie pracowników, wynajem lub zakup odpowiednich lokali czy magazynów, wyposażenie placówek oraz kampanie marketingowe. Dofinansowanie dla firm początkujących można uzyskać z różnych źródeł. Jednym z nich jest właśnie Unia Europejska. A jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać od niej pieniądze na rozwój nowego biznesu?

Dofinansowanie dla firm

dofinansowanie dla firmNiektórym się wydaje, że Unia Europejska ma tak wiele pieniędzy, że może do woli je wydawać i przeznaczać na rozmaite cele. Oczywiście stara się ona umiejętnie nimi zarządzać, dlatego nie każdy jest w stanie uzyskać od niej chociaż najmniejsze dotacje. Alternatywą dla nich stają się mikropożyczki. One też są przyznawane przez Unię Europejską i to znacznie częściej od samych dotacji. Wybór odpowiedniego programu zdecydowanie pomoże w realizacji konkretnych planów. Należy przyjrzeć się zatem swojej własnej sytuacji i zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Znaczenie może mieć tutaj wiek oraz ogólny status finansowy danej osoby. Czasem też osoby pracujące dla Unii Europejskiej zwracają uwagę na miejsce, w którym dana inwestycja ma zostać zrealizowana. Dodatkowe informacje można uzyskać w urzędach pracy czy po prostu poszukać ich w Internecie. Warto przy tym pamiętać, iż o dotacje od Unii Europejskiej można się starać tylko w konkretnych terminach. Zazwyczaj wyznaczany jest na to jeden miesiąc, podczas którego przeprowadza się nowe nabory. Jeśli ktoś zadecyduje się złożyć wniosek o przydzielenie dotacji w innym czasie, najprawdopodobniej nie otrzyma żadnej odpowiedzi lub przynajmniej będzie ona negatywna, a wniosek zostanie odrzucony.

Kto może skorzystać z takich dotacji?

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie dla firm wypłacane przez Unię Europejską, należy spełnić kilka prostych warunków. Dotacje przyznawane są osobom tylko i wyłącznie pełnoletnim. Sprawdza się również, czy poszczególni kandydaci w przeciągu ostatniego roku nie prowadzili żadnych działalności gospodarczych – jeśli tak, dotacje im nie przysługują. Przeważnie dodatkowe pieniądze na założenie firmy wypłacane są osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach finansowych lub mających problemy z uzyskaniem zatrudnienia. Należą do nich wszyscy bezrobotni, matki małych dzieci oraz osoby starsze czy te, które w danym momencie mieszkają na wsiach, zwłaszcza tych niewielkich. Należąc do tej grupy osób mających trudne sytuacje zawodowe, można bez wątpienia spróbować postarać się o uzyskanie dodatkowych finansów. Bardzo często takie wnioski są rzeczywiście rozpatrywane pozytywnie. Pozyskane dzięki nim pieniądze pozwalają każdemu na zarejestrowanie działalności gospodarczej i odpowiednie pokierowanie nowym biznesem.

Jak należy ubiegać się o pieniądze?

dofinansowanie dla firmIstnieje cały proces pozwalający na ubieganie się o dotacje. Rozpoczyna się on od wyboru właściwego programu. Unia Europejska zawsze przygotowuje dla osób zainteresowanych przynajmniej kilka programów dofinansowań. Trzeba się im przyjrzeć, zobaczyć do kogo są kierowane i wybrać taki, którego uzyskanie będzie najprostsze lub najbardziej realne. Następnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Należy wcześniej zebrać wszystkie niezbędne papiery, sprawdzić ich wiarygodność i dopiero potem umieścić w kopercie, aby później wysłać ją na właściwy adres. Po złożeniu całego wniosku bądź biznesplanu wybrani kandydaci zapraszani są na rozmowy kwalifikacyjne. Często to właśnie od nich przebiegu zależy ostateczna decyzja, dlatego warto się do nich przyszykować, przygotowując sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (w większości przypadków dotyczą one samych firm). Jeśli po takim spotkaniu wniosek kandydata zostanie pozytywnie rozpatrzony, będzie on mógł podpisać już główną umowę. Jej zawarcie skutkuje realizacją projektu, czyli wypłaceniem dotacji i przeznaczeniem ich na konkretne inwestycje. Uzyskując dofinansowanie dla firm, zawsze należy wydać je w sposób określony wcześniej w biznesplanie czy wniosku. W przeciwnym wypadku pieniądze można utracić lub zostać zmuszonym do ich zwrotu.

Założenie własnej działalności gospodarczej to naprawdę świetny sposób na uzyskanie stabilizacji w życiu i sumienne podwyższanie własnych zarobków. Niektórzy mają fantastyczne pomysły na biznesy, ale jako że brak im środków finansowych, nie potrafią ich realizować. Zakładają bezczynnie ręce i dalej tkwią na swoich nudnych stanowiskach, podczas gdy mogliby spokojnie sięgnąć po unijne dofinansowania czy przynajmniej mikrokredyty. Nie jest prawdą, że przyznawane są one tylko w wyjątkowych przypadkach. Każdy może się o nie postarać i być zaskoczonym, jak szybko da się uzyskać te dodatkowe pieniądze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here