Dlaczego warto kupować okna energooszczędne?

Mieszkając w tej części świata, co roku musimy zmagać się z ogrzewaniem naszego domu. Prościej jest gdy mieszkamy na blokach, jednak każdy z nas wie, z czym wiąże się ogrzewanie gdy jesteśmy właścicielami domu – ogromne koszty paliwa, co roku rosnące ze względu na kolejne obostrzenia dotyczące jakości opału, którego możemy używać; pilnowanie, by w domu było ciepło, które wiąże się z regularnym, częstszym lub rzadszym odwiedzaniem kotłowni, w zależności od tego czy mamy stary czy nowy system grzewczy. Niewątpliwie jest to spore obciążenie z którym musimy zmagać się co roku. Istnieją jednak sposoby na to, aby nieco ułatwić sobie życie i sprawić, że będziemy trochę oszczędzać na paliwie.

Przede wszystkim – należy wymienić stary piec grzewczy na nowoczesny gdy tylko nadarzy się taka okazja. Otóż nowoczesne systemy grzewcze są zdecydowanie bardziej energooszczędne niż te starsze; po prostu musisz zużyć mniej opału, nieważne jakiego używasz, na jedno zapalenie w piecu. Dzięki temu nawet jeżeli taki piec wymaga nowoczesnego, wysokojakościowego opału który zawsze jest o wiele droższy niż zwykłe, tańsze zamienniki, po prostu będziesz musiał zużyć go mniej, dzięki czemu realny koszt ogrzewania wyrówna się – a może nawet będzie niższy, niż gdybyś używał kiepskiego, starego, niewydajnego pieca.

Możesz również pomyśleć o alternatywnych źródłach energii, które są coraz bardziej popularne – pompy cieplne, fotowoltaika, maty grzewcze – opcji jest naprawdę sporo. Z reguły te formy ogrzewania w ogóle nie wymagają pilnowania ognia i temperatury w piecu, bo pieca po prostu nie ma. Takie źródła energii są wydajne, wymagają mało zachodu i chociaż wydasz sporo pieniędzy przy okazji kupna i montażu całego systemu – wciąż nie należą do najtańszych – z perspektywy czasu całość ci się zwróci, bo nie będziesz musiał wydawać zawrotnych sum pieniędzy rokrocznie na zakup drogiego opału do pieca.

Wymieniając system grzewczy w domu na nowy musisz jednak pomyśleć o jeszcze jednej rzeczy w domu – właściwej termoizolacji. Bo co z tego, że zamontujesz nawet najnowocześniejszy system grzewczy, jeżeli twój dom będzie oddawał mnóstwo ciepła i wciąż grzanie będzie musiało być cały czas na najwyższym poziomie? Dlatego warto pomyśleć zwłaszcza o dwóch sprawach – uszczelnieniu dachu i zakupie energooszczędnych okien.

Dlaczego warto inwestować w dobre okna? Prawidłowy i szczelny montaż okien zapewni ci prawidłowe zatrzymywanie ciepła w domu i odpowiedni poziom wilgotności w budynku. Źle zamontowane okna przepuszczają ciepło, przez co ogrzewanie będzie niewydajne, a poza tym sprawią, że będzie wraz z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz wzrastał poziom wilgotności w domu, co może przyczynić się do niszczenia sprzętu, podłóg, mebli i tak dalej. Dlatego prawidłowy i szczelny montaż okien to gwarancja korzystnych warunków we wnętrzu domu.

Okna energooszczędne mają dodatkową zaletę. Mogą one znacząco przyczynić się do zmniejszenia opłat związanych z ogrzewaniem, gdyż takie okna zmniejszają utratę energii, dzięki czemu całe wytworzone ciepło pozostaje w domu. To sprawia, że nie musisz palić dużo w piecu czy zużywać prędko całej nagromadzonej energii na ogrzewanie. Poza tym jest to zdrowe – zbyt duże ciepło w domu powoduje nadmierne wysuszenie powietrza, co dla wielu ludzi jest niekorzystne, szczególnie dla cierpiących na problemy z drogami oddechowymi czy dla dzieci. Dlatego okna energooszczędne, ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane to gwarancja obniżenia rachunków za ogrzewanie oraz prosty sposób na polepszenie jakości życia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Warto poczytać na ten temat: https://prawidlowymontaz.pl/firma/komfort.

Szczególnie warto pomyśleć o takich oknach gdy dopiero budujesz dom – być może teraz wydasz więcej pieniędzy na takie technologie, ale z perspektywy czasu koszty zdecydowanie ci się zwrócą, gdy zobaczysz, o ile niższe opłaty za ogrzewanie musisz uiścić w stosunku do swoich sąsiadów posiadających zwykłe, nieenergooszczędne okna.

Źródło: Komfort Radom i Puławy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here