Dlaczego Polacy wybierają e-deklaracje?

Konieczność przygotowania corocznej deklaracji podatkowej kojarzy się większości podatników z trudnym formularzem, gąszczem niezrozumiałych przepisów prawnopodatkowych i często wielogodzinną „walką” z PIT. Jak formularze podatkowe oceniają podatnicy? Czym różnią się PIT od e-PIT? I dlaczego programy do e-deklaracji mają inne opinie użytkowników?

Co Polacy myślą o formularzach podatkowych?

Większość Polaków uważa prawo podatkowe za dość zawiłe, w związku z powyższym druki księgowe służące do rozliczenia się z organami podatkowymi również często oceniają jako trudne. Nic więc dziwnego, że w składanych PIT pojawia się wiele błędów, a podatnicy często muszą potem tłumaczyć się przez organami podatkowymi lub składać odpowiednie korekty. Do tego dochodzą dość duże potencjalne konsekwencje za niezłożenie lub błędne wypełnienie PIT. Większość podatników obawia się tej odpowiedzialności, w szczególności wiedząc o możliwości nałożenia kar, z zakresu kodeksu karnego skarbowego. Wchodząc na oficjalne rządowe strony, podatnik zostaje zaatakowany możliwością skorzystania z formularzy – pojawiają się zakładki: PIT, CIT, VAT, Akcyza, PCC, SD, Podatki i opłaty lokalne i inne podatki. Następnie wybierając zakładkę dotyczącą tylko PIT, znów musi wybrać deklarację spośród IFT-1/1R, IFT-3/IFT-3R, IFT/A, PIT-OP, PIT-R, PIT-2, PIT-2A, PIT-2K, PIT-3, PIT-4R, PIT-6, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-12, PIT-14, PIT-16, PIT-16Z, PIT-16A, PIT-19A, PIT-23, PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40, PIT-40A/11A, PIT-CFC, PIT/B, PIT-BR, PIT/D, PIT/DS, PIT/M, PIT-MIT, PIT/O, PIT/TP, PIT/UZ, PIT/Z, PIT/ZG. Poza tym, dochodzą do tego jeszcze formularze archiwalne. Przy najlepiej zbudowanych portalach, taka ilość możliwych do wyboru dokumentów podatkowych może osobie niezwiązanej z finansami sprawić spory kłopot.

Czym są e-PIT?

E-PIT’y to potoczna nazwa na deklaracje podatkowe w wersji elektronicznej. Można je przygotować między innymi za pomocą specjalnych programów do wypełniania PIT. Takie aplikacje pozwalają podatnikowi przygotować własną elektroniczną deklarację, czyli tak zwaną e-deklarację. Od kilku lat cały czas zwiększa się ilość osób, które rezygnują z rozliczenia w sposób tradycyjny (PIT) i przechodzą na elektroniczne formy rozliczenia swoich podatków (na przykład e-PIT).

pit

Dlaczego podatnicy wybierają e-deklaracje?

PIT’y tradycyjne przygotowuje się na papierze, za pomocą długopisu lub pióra. Do przygotowania e-deklaracji potrzebne jest specjalne narzędzie – jest nim program do wypełniania e-deklaracji. Taki program można zainstalować na swoim komputerze, tablecie, smartphonie lub skorzystać z niego w wersji online, poprzez dostęp przez przeglądarkę internetową. Pierwszym powodem dlaczego podatnicy wybierają e-deklaracje jest więc wsparcie, zapewniane przez dostawców oprogramowania już od samego początku. Podatnik nie zostaje ze swoim zeznaniem sam – ma do pomocy specjalne narzędzie: elektronicznego pomocnika w postaci programu do wypełniania PIT. Program ten w zależności od producenta i opcji, pozwala przeprowadzić podatnika krok po kroku przez formularz. Co ciekawe, specjalnie dla osób nie znających się na sprawach finansowych, program do e-PIT może pomóc nie tylko w przygotowaniu e-deklaracji, ale również w wyborze odpowiedniego rodzaju PIT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here