Czym jest karta debetowa i jak z niej mądrze korzystać?

Zakładasz rachunek osobisty w banku z kartą debetową? Jeżeli nie chcesz ryzykować w jakimkolwiek aspekcie związanym z płatnościami, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Sprawdź, jak rozsądnie korzystać z karty debetowej.

Zwyczajowo do każdego konta osobistego wydawana jest karta płatnicza. To karta debetowa – taka, która pozwala wygodne dokonywanie płatności z rachunku własnego. Nierzadko bank przyznaje też dodatkowy limit karty, z którego można korzystać nawet wtedy, gdy saldo własne wynosi 0 zł.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa jest elektronicznym środkiem płatniczym, dzięki któremu każdy użytkownik może dokonywać transakcji związanych z płatnościami. Przydaje się zarówno w przypadku płatności w sklepach stacjonarnych, np. za pośrednictwem terminala, jak również płatności internetowych. Za jej pomocą można także podjąć gotówkę z bankomatu.

Karta debetowa – jak z niej korzystać rozsądnie?

Karta debetowa pozwala na dokonywanie szybkich płatności. Aby jednak tego rodzaju transakcje były w pełni bezpiecznie, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  • Nie udostępniaj danych z karty

O ile numer karty i data jej ważności nie mają żadnej mocy, o tyle pozyskanie kodu zabezpieczającego CVC przez osoby niepowołane może stanowić poważne zagrożenie. Będzie to bowiem oznaczać duże ryzyko kradzieży pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, należy nie udostępniać żadnych danych.

Ciekawym rozwiązaniem okazuje się być Karta Debetowa dostępna w Getin Banku. Jako jedyna wyposażona jest w wyświetlacz pokazujący kod CVC. Kod ten zmienia się losowo co godzinę, dzięki czemu pozyskanie danych dotyczących karty nie stanowi zagrożenia.

  • Nie udostępniaj PIN-u

Nawet, jeśli karta debetowa jest kartą zbliżeniową, transakcje powyżej 50 zł oraz wszelkie wypłaty gotówki z bankomatu wymagają podania PIN-u. Aby uniemożliwić korzystanie z karty osobom postronnym, nie należy udostępniać tego ważnego numeru.

Za każdym razem, gdy dokonujesz płatności, wstukuj PIN w sposób niewidoczny dla innych osób. Nigdy też nie przyklejaj karteczki z tym numerem do karty płatniczej.

  • Skorzystaj ze specjalnych usług zabezpieczających

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w internecie, warto włączyć specjalne usługi. 3D Secure to bezpłatne rozwiązanie, dzięki któremu każda płatność online musi być zweryfikowana specjalnym kodem SMS. Zapewnia to dodatkową ochronę – nawet w przypadku gdy zgubisz kartę, osoba postronna nie skorzysta z niej w internecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here