Czy można zaoszczędzić na gazie?

Jeśli szukacie oszczędności, warto przyjrzeć się rachunkom które co miesiąc pojawiają się na naszej skrzynce mailowej czy w formie papierowej. Przyzwyczailiśmy się, że są to stałe opłaty (a jeśli już dochodzi do jakichś zmian to na naszą niekorzyść – przy podwyżkach). Jeśli jednak przyjrzymy się im dokładniej, może się okazać, że ucieka nam szansa na całkiem spore oszczędności! To, co najważniejsze, to sprawdzenie konkurencyjnych ofert. Może okazać się, że w naszej miejscowości nie jesteśmy skazani na jednego jedynego operatora.

Czy procedura jest skomplikowana?

Niekoniecznie. Jeśli zdecydujemy się sami podjąć wszystkich formalności, może się okazać, że stracimy sporo czasu i nerwów. Będziemy musieli podpisać nową umowę, rozwiązać starą, zgłosić zmianę sprzedawcy naszemu dystrybutorowi (OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego). Przed wejściem w życie nowej umowy musimy oczywiście rozliczyć się ze starym sprzedawcą. Możemy jednak ułatwić sobie życie. Dostawcy gazu zazwyczaj oferują załatwienie całej papierologii w naszym imieniu. Niemal wszyscy korzystają z tej opcji, ponieważ jak widać powyżej, proces może zająć sporo czasu.

Czy zajmuje to dużo czasu?

Zmiana dostawcy gazu wcale nie musi być czasochłonna. Jeśli dopełnimy wszystkich formalności, wywiążemy się z ustaleń z poprzednim sprzedawcą, to całość zajmuje nam około trzech, czterech tygodni.

Jeśli nie używałem do tej pory gazu, to czy jest to możliwe?

Tak, ale tylko w niektórych przypadkach. Musimy pamiętać o tym, że może okazać się, że cały proces zajmie całkiem dużo czasu. PIerwszym krokiem jest sprawdzenie, czy w ogóle jest możliwe podłączenie naszej posesji do infrastruktury. Aby się tego dowiedzieć musimy skontaktować się z przedsiębiorstwem gazowniczym, który znajduje się w naszej okolicy. Tam udzielą nam wszystkich informacji odnośnie tego, w jaki sposób możemy podpiąć się do sieci.

Jakie są zalety gazu?

Zmiana dostawcy gazu może okazać się jedną z lepszych decyzji, jakie podejmiemy. Gaz jest nie tylko tańszy, ale także nie potrzebujemy żadnego miejsca na jego składowanie (jak w przypadku drewna czy węgla), a płacimy jedynie za realne jego zużycie. Jeżeli obawiacie się bezpieczeństwa – spokojnie. Jeśli dbamy o to, aby instalacja była konserwowana to nie mamy się czego bać. Ponadto gaz ziemny jest stosunkowo przyjazny dla środowiska, ponieważ przy jego spalaniu emisja CO2 jest znacznie mniejsza niż w przypadku np. węgla, a do atmosfery nie trafiają cząstki stałe.

W jaki sposób wybrać nowego sprzedawcę?

Możemy oczywiście polegać na zebranych informacjach i po prostu przeszukać oferty dostawców gazu, aż znajdziemy idealnego. Jeśli jednak nie chcemy tego robić ręcznie i zależy nam na czasie, to warto skorzystać z porównywarki cen gazu. Jest to sprytne narzędzie, które po wpisaniu naszej lokalizacji i preferowanej formy energii (prąd, gaz), generuje listę możliwości. Dzięki temu w ciągu kilku sekund dowiadujemy się, kto w ogóle sprzedaje w naszej lokalizacji, jaka oferta jest najbardziej interesująca, ile zyskamy po zmianie. Często okazuje się, że taka jedna zmiana potrafi oszczędzić nam nawet kilkaset złotych w skali roku. Jedną z najlepszych porównywarek jest ta, która znajduje się na stronie optimalenergy.pl. Zachęcamy do jej wypróbowania – nie pożałujecie!

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here