Czy można budować poduszkę finansową kredytem gotówkowym

Niespodziewany wydatek, wizyta u lekarza, awaria samochodu, utrata pracy – każda z tych sytuacji to ogromne źródło stresu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z poduszki finansowej. Jednak stworzenie odpowiednio dużych oszczędności wymaga czasu. Zastanawiasz się, czy można przyspieszyć ten proces i skorzystać np. z kredytu gotówkowego? Dowiedz się więcej o sposobach na oszczędzanie!

Wiesz, że tylko 47% Polaków ma „jakieś” oszczędności? Niestety tylko 16% przebadanej grupy osób potwierdziło, że regularnie odkłada pieniądze na czarną godzinę. To bardzo mało. Powody nieoszczędzania pieniędzy są różne – niskie dochody, zbyt duże wydatki, brak świadomości i… rozrzutność. Niemniej jednak każdy analityk finansowy zachęca do regularnego oszczędzania i stworzenia poduszki finansowej. Odłożone środki dają poczucie bezpieczeństwa i realnie pomagają w kryzysowych sytuacjach. Pytanie jednak – w jaki sposób zgromadzić pieniądze na „czarną godzinę”?

Sposoby na budowanie poduszki finansowej

Istnieje przekonanie o tym, że aby oszczędzać, trzeba zarabiać dużo pieniędzy. Jednak takie założenie nie jest zgodne z prawdą. Odkładać pieniądze może każdy, niezależnie w jakiej sytuacji się znajduje. Różny będzie tylko czas, jaki będzie potrzebny do zebrania określonej gotówki.

Istnieje kilka sposobów na zbieranie awaryjnej gotówki.

  1. Regularne odkładanie określonej kwoty na osobne konto oszczędnościowe lub „do skarpety”.
  2. Zbieranie wybranych nominałów pieniędzy.
  3. Zwiększenie osiąganych dochodów.
  4. Inwestowanie w bezpieczne lokaty na niewielki procent.

To bezpieczne i rekomendowane przez specjalistów metody na zbudowanie poduszki finansowej. Niestety, są dość czasochłonne, i wymagają bycia regularnym oraz konsekwentnym. Dlatego niektórzy decydują się zwiększyć swoje oszczędności za pomocą kredytu gotówkowego. Czy to dobry pomysł?

Kredyt gotówkowy jako sposób na budowanie poduszki finansowej

Wzięcie pożyczki to dość kontrowersyjny sposób na oszczędzanie. Kredyt wiąże się ze spłatą pobranego kapitału oraz odsetek naliczonych przez bank. Niejednokrotnie do tego dochodzą koszty związane z uruchomieniem finansowania, prowizją czy ubezpieczeniem. W związku z tym, że kredytobiorca musi zwrócić więcej niż pożyczył, to rozwiązanie nie wydaje się zbyt dobre na budowanie poduszki finansowej.

Jednak pieniądze z kredytu można odpowiednio zainwestować i zwiększyć swoje oszczędności poprzez wykorzystanie tych dodatkowych środków np. na:

  • umieszczenie gotówki ma lokacie z korzystnym oprocentowaniem,
  • wyremontowanie pojazdu i sprzedanie go z zyskiem,
  • podniesienie swoich kwalifikacji i otrzymanie awansu lub podwyżki.

Jak widać, można zbudować poduszkę finansową, zaciągając kredyt gotówkowy. Aby jednak takie działanie było opłacalne, warto skorzystać z produktów z niskimi kosztami dodatkowymi, takich jak np. kredyt bez prowizji. Dzięki temu zwrócisz niewiele ponad to, co pożyczyłeś, a Twój zysk będzie o wiele większy.

Trzeba jednak pamiętać, że branie kredytu na budowanie poduszki finansowej to duże ryzyko, zwłaszcza dla osób ze słabą samodyscypliną. Dodatkowe pieniądze na koncie kuszą, aby wydać je na przyjemności. Dlatego to rozwiązanie nie sprawdzi się dla każdego. Przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizuj swoje nawyki finansowe. Najpierw wypróbuj sprawdzone i bezpieczne metody, a potem sięgaj po te bardziej ryzykowne. Dzięki temu nie ulegniesz zachciankom i świadomie zaplanujesz swoje działania. Powodzenia!

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here