Czemu czasy bulionizmu zastąpiła era drukowanego pieniądza?

Monety bulionowe to ciekawa alternatywa dla sztabek złota, dlatego tego typu produkty inwestycyjne zainteresują z pewnością osoby planujące lokowanie kapitału w metale szlachetne. Czym są monety bulionowe i kiedy zaczęła się ich historia?

Krugerrand – pierwsza moneta bulionowa na świecie

Monety bulionowe cieszą się obecnie niemałą popularnością, dlatego warto poznać historię tych produktów inwestycyjnych. Pierwsza tego typu moneta została wybita w Republice Południowej Afryki w 1967 roku i był to Krugerrand. W Stanach Zjednoczonych w tym czasie panował zakaz handlu oraz posiadania złota przez osoby prywatne poza biżuterią oraz monetami służącymi za środek płatniczy. Właśnie dlatego powstał złoty Krugerrand. Nie miał on wartości nominalnej, co podkreślało fakt, że wartość tych monet zależna jest od zawartości kruszcu, z jakiego zostały wykonane. Jednocześnie miały one siłę nabywczą, dlatego legalnie mogli posiadać je również zwykli obywatele. W ciągu dwóch pierwszych lat emisji powstawało mniej niż 50 tys. sztuk Krugerrandów rocznie, jednak duże nimi zainteresowanie sprawiło, że na początku lat 70. zdecydowano się zwiększyć emisję do 500 tys. sztuk rocznie. Kiedy cztery lata później zniesiono zakaz posiadania złota i handlu nim, w ciągu roku sprzedano aż 3 mln. egzemplarzy Krugerrandów, zaś w 1978 roku – ponad 6 mln. sztuk. Ogromny sukces pierwszej monety bulionowej sprawił, że również inne mennice zdecydowały się na emisję monet inwestycyjnych. Szerzej historia Krugerranda została opisana w artykule na https://79element.pl/content/42_krugerrand-wszystko-co-powinienes-wiedziec, gdzie poznasz jego historię ze wszystkimi ciekawymi szczegółami.

złoto

Załamanie rynku monet bulionowych

Zatrzymanie wzrostu ceny złota oraz bojkot Południowej Republiki Afryki sprawiły, że w połowie lat 80. liczba sprzedawanych rocznie Krugerrandów znacząco się zmniejszyła. Spadło też zainteresowanie złotem inwestycyjnym w postaci złotych monet bulionowych, a na taki stan rzeczy miały wpływ niska cena żółtego kruszcu i większa opłacalność innych form lokowania kapitału. Z tego też powodu mennice postawiły na emisję egzemplarzy kolekcjonerskich charakteryzujących się lepszą jakością bicia, ograniczonym nakładem czy też urozmaiceniem w postaci zmieniającego się co roku wyglądu monet należących do konkretnej serii. Kolejna zmiana przyszło dopiero w latach 2005-2012. Wówczas cena złota ponownie wzrosła, co przyczyniło się do większego zainteresowania tym metalem jako formą lokowania kapitału. Ta tendencja utrzymuje się do dzisiaj i obecnie powstają nie tylko złote, ale również srebrne monety bulionowe. Jeśli jesteś zainteresowany historią najpopularniejszych monet bulionowych, tutaj dowiesz się więcej.

Jak kupować, żeby nie żałować?

Monety bulionowe można obecnie kupić również przez internet, trzeba jednak mieć pewność, że sprzedawca jest uczciwy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z usług dilera o ugruntowanej pozycji na rynku i najlepiej jeśli oferowane przez niego produkty opatrzone są certyfikatem potwierdzającym jakość i autentyczność monet. Godną zaufania firmą jest m.in. 79th Element, która oferuje duży wybór atrakcyjnych monet inwestycyjnych, a także sztabki metali szlachetnych. Kupowanie złota czy srebra u osób prywatnych obarczone jest ryzykiem, że padniemy ofiarą oszustwa. Przed zakupem monety warto więc sprawdzić jej autentyczność. W tym celu można poprosić o pomoc eksperta od monet bulionowych, posłużyć się linijką menniczą lub porównać wagę i wymiary kupowanego egzemplarza z dostępnymi chociażby w Internecie prawidłowymi parametrami oryginalnych monet.

srebro

Złoto czy srebro?

Obecnie dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się nie tylko złoto, ale również tańsze od niego srebro. Inwestowanie w ten kruszec może więc być dobrą propozycją dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z lokowaniem kapitału w metale szlachetne lub też chcących zainwestować w ten sposób niewielkie sumy. Na początek warto wybierać srebrne monety inwestycyjne cieszące się dużą popularnością, dzięki czemu zyskamy pewność, że w razie potrzeby łatwo będzie je sprzedać. Przykładem może tu być srebrna moneta Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy czy wykonany ze srebra wspomniany już Krugerrand.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here