Co to są czujniki TPMS i czy warto je mieć w aucie?

TPMS to skrót od angielskiej nazwy „Tyre Pressure Monitoring System” i oznacza on system kontroli ciśnienia w oponach. Coraz częściej można usłyszeć o tym, że we współczesnych pojazdach są montowane czujniki TPMS. Zadaniem takiego elementu jest nie tylko monitorowanie ciśnienia w ogumieniu, ale również natychmiastowe informowanie kierowcy o jego utracie.

Działanie takich systemów wydaje się być bardzo przydatne, ponieważ dzięki temu kierowca szybciej dowiaduje się, że z którąś oponą dzieje się coś niedobrego. Aktualnie czujniki TPMS są obowiązkowo montowane we wszystkich nowych samochodach.

Systemy kontroli ciśnienia bez czujników

Od wielu lat w pojazdach montowane są systemy, takie jak ABS czy też ESP i to właśnie one są między innymi odpowiedzialne za skuteczną pracę systemu kontroli ciśnienia. Zasadniczo praca takiego systemu opiera się o to, że w przypadku zmiany ciśnienia, zmienia się również zewnętrzna średnica opony, a co za tym idzie prędkość takiego ogumienia jest wyższa. System wykrywa taką zwiększoną prędkość i informuje kierowcę o tym, że w danej oponie brakuje powietrza. Wadą tego systemu jest dość wolna praca i słaba precyzja.

Największa wada wspomnianego systemu to brak informowania o uchodzącym powietrzu w czasie postoju (nie da się skontrolować prędkości opony) oraz brak dokładnego informowania o konkretnych wartościach ciśnienia we wszystkich oponach. Zaletą jest natomiast bezawaryjność i bezobsługowość.

Czy warto mieć system TPMS?

Jedną z najważniejszych zalet wspomnianego wyżej systemu TPMS jest stała kontrola ciśnienia w ogumieniu. Dzięki specjalistycznym czujnikom, kierowca może w dowolnym momencie sprawdzić jakie ciśnienie jest w danej oponie. Oprócz tego ciśnienie jest kontrolowane na postoju, więc informację o problemie dostaniemy jeszcze przed uruchomieniem auta.

Jeśli chodzi o wady to problem pojawia się w przypadku wymiany kół czy też zamiany miejsc pomiędzy kołami przednimi, a tylnymi albo podczas wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie, na tych samych felgach. Za każdym razem trzeba powiedzieć wulkanizatorowi o tym, aby uważał na czujnik, który jest dość wrażliwy na uszkodzenia. W przypadku dwóch kompletów opon z felgami i czujnikami, należy liczyć się z tym, że trzeba ponieść dodatkowe koszty na poziomie około 1000 zł za komplet.

Oprócz tego należy pamiętać o baterii czujnika TPMS, który komunikuje się bezprzewodowo ze sterownikiem. Bateria taka wystarcza na około 7 lat pracy, a po rozładowaniu należy kupić nowy czujnik i ponownie wszystko zaprogramować.

Jak widać czujniki TPMS mają swoje wady, które generalnie wiążą się z koniecznością ponoszenia kosztów. Z drugiej strony nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie i komforcie jazdy, a właśnie takie korzyści są zapewniane przez wspomniane elementy wyposażenia. Oznacza to, że warto posiadać w pojeździe takie czujniki.

Serwisy wymieniające opony z czujnikami TPMS znajdziesz na: https://fixmycar.pl/usluga/wymiana-opon-z-czujnikami-tpms

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here