Co to jest pożyczka hipoteczna i czym różni się od kredytu hipotecznego

Mimo niemal identycznej nazwy pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym co kredyt hipoteczny. W artykule omówimy specyfikę obu produktów. Wskażemy także najważniejsze różnice między nimi.

Choć w potocznym języku określeń kredyt i pożyczka często używa się zamiennie, pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym co kredyt hipoteczny. Co warto wiedzieć o każdym z nich?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, czyli przeznaczony na określony cel. Może być to np.:

  • kupno mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym,
  • budowa domu,
  • zakup działki budowlanej,
  • remont nieruchomości.

W zależności od konkretnej oferty maksymalny okres kredytowania wynosi nawet 30-35 lat, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach. Niezbędnym warunkiem otrzymania finansowania jest posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej oraz wniesienie wkładu własnego.

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa zabezpieczona nieruchomością. Aby móc ją pozyskać, musisz być więc właścicielem mieszkania (pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania), domu, lokalu biurowego czy innej nieruchomości komercyjnej (to, jakie nieruchomości mogą być przedmiotem zabezpieczenia, zależy od konkretnego pożyczkodawcy).
W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego pozyskane z tytułu pożyczki pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel: nieprzewidziane wydatki, wymarzony wakacyjny wyjazd czy zakup upragnionego sprzętu grającego. Maksymalna kwota pożyczki hipotecznej zależy od wartości zabezpieczenia i z reguły stanowi 50-70% wartości rynkowej nieruchomości.
Pożyczkę hipoteczną możesz spłacać nawet przez 20 lat, w miesięcznych, dostosowanych do Twoich możliwości finansowych ratach. Aby otrzymać dodatkowe środki, potrzebne Ci będą: dokument tożsamości, zaświadczenie potwierdzające źródło oraz wysokość dochodów i dokumentacja dotycząca nieruchomości (akt własności, numer księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia nieruchomości).

4 najważniejsze różnice pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipoteczny

Oto 4 najważniejsze różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną:

  • cel finansowania. Pozyskane z pożyczki hipotecznej środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze z kredytu hipotecznego — na ściśle określony i wskazany kredytodawcy jeszcze przed zawarciem umowy;
  • dostępne kwoty. Jeśli zechcesz sięgnąć po pożyczkę hipoteczną, maksymalna kwota finansowania będzie zależna od wartości nieruchomości. Z reguły będzie to nie więcej niż 50-70 procent. W przypadku kredytu hipotecznego maksymalną wartość finansowania określa Twoja zdolność kredytowa. Jeśli jest wysoka, kwota kredytu może wynieść nawet kilka milionów złotych.
    konieczność wniesienia wkładu własnego. Nieodzownym elementem zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest konieczność wniesienia wkładu własnego. Jego minimalna wskazana prawem wartość wynosi obecnie 20% wartości nieruchomości (niektóre banki udzielają kredytów hipotecznych z 10% wkładem przy ustanowieniu dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia). W przypadku pożyczki hipotecznej wkład własny nie jest wymagany;
  • zabezpieczenie spłaty. Zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego jest ustanowiona przez bank hipoteka na finansowanej kredytem nieruchomości. Zabezpieczeniem spłaty pożyczki — hipoteka na tej, która jest już własnością pożyczkobiorcy.

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa zupełnie odmienne produkty finansowe. To, który z nich okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz co za tym idzie — od celu finansowania.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7251,kredyty-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna-czy-kredyt-hipoteczny—oto-jest-pytanie,1,1

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here