Co to jest analiza techniczna akcji giełdowych

Analiza techniczna akcji giełdowych opiera się na trzech postulatach:

Sukces strategii handlowej zależy od prawidłowego wyboru aktywów giełdowych, którymi są akcje spółek. Pomogą Ci w tym zarówno metody analizy fundamentalnej, jak i technicznej. Analiza fundamentalna służy do identyfikacji emitentów, których akcje mają potencjał wzrostu oraz do określenia wartości wewnętrznej tych papierów wartościowych. W tym celu przeprowadzana jest szczegółowa analiza sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa oraz sytuacji w danej branży. Proces ten jest długi i żmudny, dlatego analiza fundamentalna jest stosowana przez inwestorów, którzy inwestują długoterminowo.

Traderzy intraday (handlujący podczas tej samej sesji giełdowej) nie mają wystarczająco dużo czasu na tak szczegółową ocenę aktywów (chociaż używają niektórych metod analizy fundamentalnej). Ważne jest dla nich, aby w porę wykryć zmiany w trendzie i mieć czas na otwarcie pozycji handlowej zgodnie z kierunkiem ruchu trendu. Dlatego potrzebują narzędzi analitycznych, które dają szybką podpowiedź przy podejmowaniu decyzji. Analiza techniczna (AT) jest jednym z tych narzędzi.

  1. Rynek dyskontuje wszystko.
  2. Ruch cen podlega trendom;
  3. Historia zawsze się powtarza.

W przeciwieństwie do analizy fundamentalnej, która bada przyczyny ruchu cen akcji, analiza techniczna zajmuje się jedynie kierunkiem, w którym porusza się cena oraz tym, czy znajduje się ona w określonym przedziale i jak długo.

Analiza techniczna opiera się więc na metodach oceny rynku za pomocą wykresów giełdowych. Przedmiotem analizy technicznej są wykresy zmian cen różnych akcji giełdowych lub indeksów oraz zmiany wolumenu obrotów w określonym czasie.

Biorąc pod uwagę, jak cena zmieniała się w przeszłości w podobnych okolicznościach, analiza techniczna pozwala na prognozowanie prawdopodobnych zmian cen w najbliższej przyszłości.

Rodzaje trendów rynkowych na giełdzie akcji

Podstawową koncepcją analizy technicznej na rynku akcyjnym jest wspomniany wyżej trend, inwestuj z Saxo aby poprawnie wyznaczać trend na rynku akcyjnym przy pomocy platformy inwestycyjnej. Trendy są rozróżniane w zależności od kierunku, w którym się poruszają. Trend wzrostowy jest najbardziej korzystny dla inwestorów – tak długo jak cena rośnie, mogą oni obserwować rosnące zyski.

Trend spadkowy może przysporzyć problemów inwestorom, ale nie należy się go bać. Rynek akcji jest cykliczny, a po spadkach zawsze następują wzrosty. Ponadto istnieją narzędzia i strategie, które mogą być wykorzystane do zarabiania pieniędzy na rynku spadkowym.

Trzeci i ostatni trend nazywany jest trendem bocznym. W tym przypadku wykres cenowy będzie się wahał w pewnym kanale cenowym, który jest ograniczony poniżej i powyżej przez poziomy, które są nazywane poziomami wsparcia i oporu. Gdy poziom oporu jest osiągnięty, większość inwestorów zaczyna sprzedawać, ponieważ nie są pewni dalszego wzrostu cen aktywów. W rezultacie następuje odwrócenie i cena spada aż do momentu, gdy poziom wsparcia zostanie osiągnięty, składnik aktywów staje się ponownie atrakcyjny do zakupu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here