linii kredytowej

Co zrobić, gdy masz jeszcze sporo wydatków, a limit na rachunku osobistym powoli zbliża się do granicznej wartości? Wcale nie musisz decydować się na kredyt gotówkowy – znacznie lepszym rozwiązaniem jest linia kredytowa. Sprawdź, na czym polega i czy to produkt wpisujący się w Twoje potrzeby.

Nieprzewidziany wydatek, wyjątkowa okazja – to powody, dla których pieniądze zawsze warto mieć pod ręką. Czasami jednak nie udaje się zamknąć budżetu miesięcznego z nadwyżką, a korzystanie ze zgromadzonych oszczędności bywa niemożliwe. Wyjściem z takiej sytuacji wcale nie jest karta kredytowa, a… linia kredytowa.

Linia kredytowa – co to jest?

Linia kredytowa to specyficzny rodzaj kredytu bankowego, który daje stały dostęp do środków ulokowanych na rachunku osobistym. Najprościej mówiąc – są to dodatkowe pieniądze, z których można skorzystać wówczas, gdy saldo na właściwym rachunku wynosi 0 zł.

„Inność” tego produktu finansowego polega na tym, że każda wpłata na konto powoduje automatyczną spłatę zadłużenia. Jednocześnie daje to możliwość ponownego korzystania z pełnego przyznanego limitu.

Ile to kosztuje?

Linia kredytowa często jest kojarzona jako dość spory wydatek – znacznie większy w porównaniu ze standardowym kredytem gotówkowym. Warto jednak mieć świadomość, że między tymi produktami występuje spora różnica decydująca ostatecznie o kosztach.

W przypadku linii kredytowej odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty, a nie od przyznanego limitu. Jeśli więc nie korzystasz z dodatkowych środków, nie płacisz nic. Bank nalicza odsetki dopiero wtedy, gdy wykorzystasz pieniądze i przestanie je naliczać (lub zmniejszy je proporcjonalnie) w momencie wpływu na konto.

Zastanawiasz się, ile zapłacisz? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od oferty konkretnego banku. Poniżej przykładowa kalkulacja na podstawie parametrów Linii Kredytowej dostępnej w Toyota Banku.

Kwota kredytu: 4000 zł. RRSO wynosi 12,97%. Oprocentowanie zmienne 8% (oprocentowanie zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca plus marża Banku), całkowity koszt kredytu 269,36 (w tym: prowizja za przyznanie linii kredytowej 1,00% (40,00 zł), opłata przygotowawcza 50,00 zł, odsetki 179,36 zł), 12 miesięcznych rat równych w wysokości 355,78 zł przy założeniu jednorazowego wykorzystania całej dostępnej kwoty Linii Kredytowej i spłaty w 12 równych ratach miesięcznych. całkowita kwota do zapłaty wynosi 4269,36 zł.

Linia kredytowa – kto powinien się nią zainteresować?

Linia kredytowa to produkt finansowy, którym mogą być zainteresowane osoby:

  • lubiące mieć stały dostęp do dodatkowych środków
  • chcące ograniczyć formalności związane z częstym ubieganiem się o kredyty gotówkowe.

Warto przy tym pamiętać, że kredytobiorca powinien spełniać przy tym podstawowe warunki przyznawania wsparcia finansowego. Wymogiem jest więc odpowiednia wysokość zarobków (na ich podstawie bank przyznaje limit kwotowy) oraz stałe zatrudnienie.

 Linia kredytowa to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują stałego dostępu do pieniędzy. Dzięki stale odnawianemu limitowi w ramach tego specyficznego kredytu, żaden wydatek nie będzie niespodziewany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here